Pondělí, 4. července, 2022

Úřad začal po volbách do Sněmovny prověřovat devět subjektů. Z Šlachtovy Přísahy zní, že nejsou peníze

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí začal po loňských volbách do Poslanecké Sněmovny prověřovat devět politických subjektů. Jsou mezi nimi strany, které na sněmovní půdu pronikly, a pět mimoparlamentních subjektů. Figuruje mezi nimi i hnutí Přísaha někdejšího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Róberta Šlachty. Z tohoto hnutí začaly prosakovat informace, že je provoz subjektu příliš drahý a vedení má problém běžný chod ufinancovat. Zdroje zevnitř strany zmiňují i možnost půjčky.

Úřad začal po volbách do Sněmovny prověřovat devět subjektů. Ekonomickému deníku to potvrdil člen úřadu Jan Outlý, který je pověřen koordinací kontrol voleb do Poslanecké sněmovny.

Více než třetina politických subjektů výroční finanční zprávu za uplynulý rok neodevzdala. Úřad už dokončil úvodní formální kontroly výročních finančních zpráv politických stran a hnutí za rok 2021.

Zákonem stanovenou povinnost předložit úřadu tyto zprávy do 1. dubna 2022 zcela ignorovala více než třetina politických stran a hnutí. Zprávu v zákonném termínu odevzdalo 163 z celkových 247 povinných subjektů.

„Základním kritériím vyhovělo 151 subjektů, které odevzdaly zprávu včas a úplnou. Evidujeme 12 subjektů, které sice odevzdaly zprávu včas, ale informace v ní obsažené byly neúplné,“ uvedl Jiří Navrátil, člen úřadu
a koordinátor agendy hospodaření politických stran a hnutí.

Naproti tomu celkem 84 stran a hnutí nedodalo zprávu vůbec. Politické subjekty, které nedodaly dokument ve stanovené lhůtě, se dopustily přestupku, za který jim může být vyměřena sankce až 200 000 korun. V případě, že dodaly zprávu s nedostatky, které by ani po výzvě neopravily, mohou dostat pokutu až 2 000 000 korun,“ dodal Jiří Navrátil.

Člen úřadu Jan Outlý, který je pověřen koordinací kontrol voleb do Poslanecké sněmovny, Ekonomickému deníku sdělil, že úřad už zahájil nebo v brzké době zahájí kontrolu 9 politických subjektů.

„Jsou to SPD, tam kontrolu vedu já, a byla zahájena, ANO 2011, koalice SPOLU, ČSSD, Piráti a starostové, Přísaha, Trikolóra-Soukromníci-Svobodní, Aliance pro budoucnost, a KSČM,“ uvedl Jan Outlý.

Další z členů úřadu František Sivera Ekonomickému deníku potvrdil, že kontroluje hospodaření hnutí Přísaha. Kontrolu zahájil v lednu.

„Kontrolu u hnutí Přísaha jsme zahájili v třetím měsíci tohoto roku, stejně jako u dalších uskupení, které se účastnily parlamentních voleb. My se snažíme kontrolovat ty věci, které se nám nezdály z předané zprávy… …U těch subjektů my ty kontroly zahajujeme, abychom si ověřili, jak to v těch ne zcela jasných věcech je. To můžu říct u Přísahy, stejně jako u ostatních subjektů, u kterých jsme zahájili kontrol. My jsme narazili na něco, co z té zprávy a z účetnictví není zcela jednoznačné a proto se v rámci kontroly snažíme dopátrat, jak si ty věci stály. Více vám říci nemohu, ono by se mohlo objevit, že to je problém, ale on to problém to být nemusí. Akorát to z té zprávy nevyplývalo,“ řekl František Sivera Ekonomickému deníku.

Hnutí Přísaha dodalo podklady ke svému hospodaření v řádné době. Ze zprávy vyplývá, že příjmy hnutí činily celkem 54 601 808,13 korun. Příspěvek ze státního rozpočtu České republiky na úhradu volebních nákladů činil 25 156 200, příspěvek ze státního rozpočtu České republiky na činnost strany a hnutí (příspěvek na činnost) pak 2 350 000 korun. Na členských příspěvcích pak hnutí získalo 57 775 korun a na darech 27 037 833 korun.

Interiér hlavní kanceláře hnutí Přísaha. Foto: Tomáš Rovný

Výdaje na volby do Poslanecké sněmovny vykázalo hnutí ve výši 43 820 819,81 korun, mzdové výdaje činily 1 626 726 a výdaje na daně, poplatky a jiná obdobná peněžitá plnění představují částku 266 270 korun.

Z transparentních účtů lze vyčíst, že hnutí vynakládá měsíčně nemalé částky nejen na svůj provoz. Například za sídlo své centrály na pražském Slunečním náměstí zaplatilo hnutí například loni v srpnu a v září dvakrát 87 120 korun.

Podle členů hnutí je ovšem placeno ve stejném domě i za byt, který má využívat, předseda hnutí Róbert Šlachta. Řadu věcí pro hnutí řeší společnost Šimway Petra Kahouna ze středočeských Nenačovic, která je ale svázána s místopředsedou hnutí a Šlachtovým kolegou z ÚOOZ Tomášem Sochrem. Sídlí na jeho adrese v Nenačovicích.

V loňském červenci si Šimway například vyinkasovala 84 700 za pronájem kancelářských prostor.

Pronájem devíti krajských kancelářských prostor včetně poplatků a provozních nákladů pak hnutí v září přišlo na 71 250 korun.

Konzultanti Přísahy Martin Štěpanovský a Zuzana Gedeonová hnutí vyfakturovali v září 72 600, respektive 60 000 korun.

Značné sumy vyinkasovala již zmíněná společnost Šimway, nejvíce za reklamu a PR. Velké sumy, celkem přes 3 miliony korun posílalo hnutí také společnosti BigMedia za pronájem reklamních ploch.

Společnost Šimway si ale také vyfakturovala například zajištění bezpečnosti práce a požární ochrany včetně školení a hasicích přístrojů, spisovou službu a školení v hodnotě 144 207,80 korun.

Ještě namátkou, za více než 6 milionů si Šimway vyfakturovala služby dle smlouvy o zajištění volební kampaně: Marketingové, analytické, poradenské a organizační služby. Provozní náklady vyšly na 5 360 815,46 korun, pronájem plochy a propagační materiál kampaň Roberta Šlachty vyšly na 1 672 328,90 korun. Za monitoring webu a průzkum vyinkasovala Šimway 142 500 korun.

Sněm hnutí Přísaha 26. 06. 2021, pronájem prostor, catering, výzdoba, vybavení, obálky, kartičky, jmenovky stál 199 325.

Interiér hlavní kanceláře hnutí Přísaha. Foto: Tomáš Rovný

Přísaha mlčí

Ekonomický deník požádal vzhledem ke zjištěným okolnostem hnutí Přísaha Róberta Šlachty o vyjádření. To ale ani přes urgenci nedorazilo.

Zde proto přinášíme alespoň otázky, které hnutí ignorovalo:

Můžete nám prosím poskytnout výsledky hospodaření hnutí, včetně nákladů na volební kampaň? Jsou již prosím poplaceny půjčky, dluhy, v jaké výši?

Můžete prosím uvést, jak si hnutí hospodářsky vede, máte přebytek, dluhy? Kolik?

Kolik prosím dosud získalo od státu, jak je příspěvek vyplácen?

Zevnitř hnutí prosakují informace, že máte v hospodaření každý měsíc cca 500 tisíc „sekyru“. Můžete se k tomu prosím vyjádřit?

Zevnitř hnutí prosakují informace, že pan předseda shání půjčku ve výši cca 2 miliony korun, aby byla vyřešena aktuální finanční situace hnutí. Můžete se k tomu prosím vyjádřit? Proč prosím, z jakých důvodů?

Zevnitř hnutí prosakují informace, že část peněz na kampaň byla tzv. nepřiznaná a neprošla oficiálním finančním procesem. Můžete se k tomu prosím vyjádřit?

Problém s penězi

Ekonomický deník hovořil s několika lidmi, kteří jsou hnutí Přísaha blízcí. Podle jejich tvrzení kontrola Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí v hnutí přílišné nadšení u vedení tohoto politického subjektu nevyvolala.

Od těchto zdrojů Ekonomického deníku navíc prosakují informace, že příspěvky od státu nestačí na pokrytí chodu a režie hnutí.

Interiér hlavní kanceláře hnutí Přísaha. Foto: Tomáš Rovný

„Měsíčně schází stovky tisíc korun. Róbert Šlachta proto řešil půjčku, která by alespoň část období, do příchodu státních peněz, chod hnutí pokryla,“ uvedl jeden ze zdrojů Ekonomického deníku, který si z pochopitelných důvodů přál zůstat v anonymitě.

„Sháněl půjčku. Objevovala se suma milión nebo dva milióny korun. Prý se to povedlo. Ale jestli to zcela vyřeší aktuální situaci, to jisté není,“ uvedl další ze zdrojů.

Z výroční zprávy vyplývá, že sám předseda Róbert Šlachta věnoval svému hnutí 13 tisíc korun. Místopředseda Tomáš Sochr 1 850 korun, další místopředseda Jaroslav Pelc 35 tisíc korun. Člen předsednictva a bývalý celník Libor Žofka přispěl 201 350 korunami, další člen předsednictva, bývalý příslušník ÚOOZ Jiří Komárek věnoval 27 tisíc korun. Dnes už bývalá členka předsednictva a někdejší Šlachtova sekretářka na ÚOOZ Jaroslava Burianová pak hnutí přispěla částkou 164 950 korun.

Výroční finanční zpráva hnutí Přísaha je k přečtení ZDE.

Jan Hrbáček, Ekonomický deník

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY