Odborný administrativní personál státního zastupitelství stárne. Věkový průměr v krajích je 52,5 let. Nábor nových sil se nedaří, nejsou peníze. Jejich platy jsou pod úrovní zaručené mzdy. Úřad užívá přežité technologie a zastaralé mobily. Současný rozpočet nezaplatí pracovníky IT. Tyto poznatky uvádí letošní výroční zpráva. Stejně jako ty minulé už řadu let po sobě.
Zprávu o činnosti státního zastupitelství za rok 2024 dnes projedná vláda. Jaký je rozdíl mezi předešlými a letošní výroční zprávou? Ty minulé popisem katastrofálního stavu financí, personálu a technického vybavení úřadu končily. Letošní Zpráva, jak ji předkládá Nejvyšší státní zastupitelství, tím začíná.
Nováček musí dostávat odměny, jinak nepřežije
Také loni čelil administrativní personál státního zastupitelství mzdovému zaostávání. V praxi dochází podle Zprávy k paradoxní situaci. Začínající a nezaučený zaměstnanec dostává přednostně odměny. Aby vůbec dosáhl částky zaručené za práci, jak ji garantuje zákon.
Tyto prostředky jsou ale určeny na odměny a pro délesloužící. Jde o využití v rozporu s účelem, upozorňuje Zpráva.
Poslední tři roky se nejnižší tabulkový plat začínajícího úředníka zastavil na částce 18 680 korun. Nejvyšší tabulkový plat zaměstnance v administrativě po 32 letech praxe pak činí 27 260 korun. Zatímco loňská průměrná mzda v Česku vystoupala na 49 229 korun.
Mohlo by vás zajímat
Administrativní personál má vysoký věk i fluktuaci
Personál státního zastupitelství proto stárne. Věkový průměr úředníků v Praze a na okresech činil 49 let. Na úrovni krajských státních zastupitelství to bylo 52,5 let, uvádí letošní Zpráva.
Nábor nových lidí se nedaří. Už v loňská Zpráva upozorňovala na fluktuaci úředníků na všech úrovních oproti státním zástupcům. „Fluktuace administrativního aparátu se každoročně pohybuje kolem 20 procent, uvedla Zpráva o činnosti vydaná v roce 2024.
Když ne peníze, tak aspoň stravenky
Zpráva z loňského roku předvídala další problém. „Na atraktivitě zaměstnání se negativně projeví i změny v čerpání Fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP) v souvislosti s tzv. konsolidačním balíčkem,“ uvedlo Nejvyšší státní zastupitelství loni.
Prostředky z FKSP musí zaměstnavatel vázat do „produktů na stáří“. Zatímco zaměstnanci by přivítali aspoň stravenky, když už nemohou dostat přiměřené ohodnocení.
Praha je katastrofa, plat nestačí na život
Na katastrofální situaci však upozorňoval úřad státního zastupitelství ve Výroční zprávě i předloni. Zejména v Praze je nemožné za peníze pod hranicí minimální zaručené mzdy sehnat zaměstnance za sloužící důchodce. „Nebezpečí nemožnosti dostatečně a kvalitně obsadit místa odborného administrativního aparátu je významně zvýšeno právě v hlavním městě Praze, v němž jsou náklady na bydlení významně vyšší než jinde,“ upozornilo Městské státní zastupitelství (MSZ) v roce 2023.
Případné dojíždění ovlivňují rostoucí ceny za dopravu a časová zátěž. Současný tabulkový plat odborného administrativního aparátu není v prostředí hlavního města na trhu práce konkurenceschopný, napsalo do Zprávy MSZ v Praze.
Plzeň a České Budějovice hlásily kritický stav
K tomu se připojily České Budějovice: „Také KSZ v Českých Budějovicích poukazuje na to, že největší personální problémy jsou vzhledem ke katastrofálnímu finančnímu podhodnocení s obsazováním míst administrativy a pracovníků v oboru informačních technologií.“
A v roce 2024 i KSZ v Plzni: „Označilo za kritický systém odměňování administrativních a správních zaměstnanců. V roce 2023 modelově dosahovala administrativa zařazená v nejčastější 7. platové třídě příjmů hluboko pod vykazovanými úrovněmi průměrné mzdy.“
Lidé z informačních technologií na hranici možného
Druhým problémem jsou platy pracovníků úřadu v informačních technologiích. „Personální obsazení se blíží hranici možností pro údržbu chodu počítačového vybavení,“ uvedla Zpráva v roce 2024.
„Alarmující je v tomto případě zvláště situace u státních zastupitelství se sídlem v hlavním městě Praze, tj. u KSZ v Praze, OSZ Praha-východ a OSZ Praha-západ, kde nahrazení zaměstnanců na daných pozicích je někdy takřka neřešitelný problém,“ stojí ve Zprávě z roku 2024 podepsané nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem.
Tak zastaralé, že nemá význam digitalizovat
Na Stříže letos plynule navázala nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Druhou oblast představuje otázka platového ohodnocení pracovníků informačních technologií, jejichž význam pro zajištění činnosti úřadů státního zastupitelství neustále roste, aniž by byly v rámci resortu spravedlnosti v tomto exponovaně poptávaném odvětví vůbec vytvořeny podmínky pro nábor kvalitních pracovníků v daném oboru,“ uvádí letošní Zpráva.
A nejen platy, ale i technologické vybavení úřadu je „pod úroveň“. Tak zastaralé, že znemožňuje digitalizaci. „Stávající informační systémy (ač funkční) již lze označit za přežité a neumožňující její efektivní provedení,“ uvádí letošní Zpráva.
Pro státní zastupitelství nedosažitelné
Nedostatečné rozpočty v oblasti informačních podle letošní Zprávy neumožňují plošné využívání služebních notebooků s šifrovaným mobilním připojením. „Jako nevyhovující bývají hodnoceny i zastaralé služební mobilní telefony, které nedisponují některými standardními funkcemi (např. handsfree),“ stojí dále v dokumentu.
V daném kontextu letošní Zpráva upozorňuje rovněž na nemožnost využívat moderní komunikační nástroje, které jsou například v rámci Policie ČR běžné.
„Všechna KSZ dále upozorňují na nepříliš uspokojivý stav využívané výpočetní techniky. Přitom pandemie covid -19 ukázala zřejmý potenciál, jaký může v případě obdobných problémů v budoucnu plnit kvalitní vybavení počítači i dalším příslušenstvím,“ upozornila Zpráva už před dvěma lety.