Pavel Zeman: Judikatura neumožňuje podat kárnou žalobu na Hercegovou

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Foto: archiv

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podle svých slov nemůže podat kárnou žalobu na pražskou městskou státní zástupkyni Janu Hercegovou, která je podezřelá, že mařila vyšetřování kauz týkajících se podnikatele Romana Janouška. Neumožňuje mu to judikatura, tvrdí. Zeman si k věci vyžádal informace od podřízených. Z těch vyplývá, že údaje o Hercegové získali kriminalisté pro účely trestního řízení. Ty nelze použít pro podání kárné žaloby, řekl dnes ČTK mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Podrobnosti o tom, jaké informace policie proti Hercegové dosud shromáždila, nelze podle něj zveřejnit, protože jde o údaje z probíhajícího trestního řízení. Malý zároveň poukázal na to, že podle judikatury Nejvyššího správního soudu (NSS) nelze informace z trestního řízení použít pro podání kárné žaloby. Zeman o tom již informoval také ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou.

Podklady k věci si Zeman vyžádal od Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Informace o tom, že Hercegová údajně mařila vyšetřování v kauzách spojených s podnikatelem Janouškem, přinesl v uplynulých dnech deník Právo. Podle něj se na to přišlo při objasňování rozsáhlé kauzy spojené s někdejší šéfkou kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové (dnes Nečasové).
Policisté přitom údajně zjistili, že existují podezřelé vazby mezi Hercegovou a kauzami spojenými s podnikatelem Janouškem.
Jednou z nich je prý případ podezřelého prodeje bytů v Praze 1, které byly údajně prodávány za polovinu jejich tržní ceny. Právo uvedlo, že z toho měl zisk i Janoušek, přičemž Hercegová vyšetřování této kauzy zastavila.

Obdobně skončil prý i případ úředníků z radnice v Praze 4, kteří byli podezřelí, že brali úplatky za pronájmy nebytových prostor a vydávání kolaudačních rozhodnutí. Hercegová si k věci, opět propojené s Janouškem, vyžádala spis, načež údajně činnost celé skupiny utichla.

Informace o údajných pochybeních Hercegové prý policie zjistila z odposlechů jejích telefonických hovorů.

-čtk-