Soud propustil exsenátora Nováka, ve vězení ale zatím zůstane

Podle soudce Vlastimila Nedvěda splnil Novák všechny zákonné podmínky podmínečného propuštění. Reprofoto: ČT

Litoměřický okresní soud souhlasí s podmínečným propuštěním z vězení někdejšího senátora a starosty Chomutova Alexandra Nováka, který si odpykává čtyřletý trest za korupci. Soud mu uložil sedmiletou zkušební dobu a vyzval ho, aby vrátil čtyřicetimilionový úplatek, který získal za prodej městských akcií. Novinářům to dnes řekl soudce Vlastiimil Nedvěd. Novák si odpykal třetinu trestu a o propuštění požádal sám. Vězení ale zatím neopustí. Státní zástupce podal proti rozhodnutí stížnost.

Podle soudce Vlastimila Nedvěda splnil Novák všechny zákonné podmínky podmínečného propuštění. „Zprávy a hodnocení z výkonu trestu umožňují tento postup. Soud zohlednil i hodnocení z vazební věznice, jak v Teplicích, tak v Litoměřicích, měl tady několik kázeňských odměn,“ řekl Nedvěd. Zároveň stanovil maximální možnou, tedy sedmiletou zkušební dobu. Zároveň chce, aby Novák během této doby vrátil víc než 40 milionů korun, které byly podle pravomocného rozsudku úplatkem za privatizaci.

Soud při rozhodnutí nezohledňoval vyšetřování teplické policie. „Zákon to neumožňuje,“ doplnil Nedvěd. Ve skříňkách na teplickém fotbalovém stadionu, kde Novák v rámci trestu jako odsouzený pracoval, byl nalezen počítač a mobilní telefon. Novákův advokát Jan Růžek už dřív odmítl, že by věci patřily jeho klientovi. Policie v této souvislosti nikoho neobvinila. „Čekáme na výsledky znaleckých zkoumání. Teprve potom bude jasné, zda bude někdo obviněn,“ řekl už dřív teplický policejní mluvčí Daniel Vítek s tím, že vyšetřování může ještě trvat řadu měsíců. Novák si trest odpykával právě v Teplicích, později byl přeložen do litoměřické věznice.

Okresní soud původně uložil Novákovi dvouletý podmíněný trest s odkladem na pět let, Novák se ale proti rozsudku odvolal. Krajský soud zpřísnil trest na čtyři roky vězení, Novákovi zároveň udělil pětimilionovou pokutu, kterou bývalý politik uhradil.

Případ údajného úplatku se datuje do roku 1999, kdy Novák působil jako starosta Chomutova. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových.

-čtk-