Ke kritice nového zákona se připojila i Unie státních zástupců

Milan Macháček hledá i po 11 letech stále spravedlnost.

Po kritice ze strany nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové vystoupila proti novému zákonu o státním zastupitelství i Unie státních zástupců. V otevřeném dopise ministryni spravedlnosti Heleně Válkové stavovská organizace uvádí, že s návrhem nesouhlasí a uplatní vůči němu připomínky. Válková svůj návrh zákona odevzdala poslancům minulý týden, před připomínkovým řízením ho má ještě projednat koaliční rada.

Hlavní výtka unie směřuje k tomu, že zákon podle ní prosazuje přímý vliv ministra spravedlnosti jako politického reprezentanta na fungování úřadu. Návrh prý rovněž popírá záměr ukotvit nezávislost státního zastupitelství. „V zásadě každý bod věcného záměru, v němž byla nezávislost státního zastupitelství na politické reprezentaci potvrzována nebo posilována, je v návrhu zákona změněn ve prospěch pravomocí ministra spravedlnosti,“ píše se v dopise.

Návrh zákona z podobných důvodů už dříve kritizoval i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ministryně Válková kritiku odmítá a tvrdí, že je návrh dostatečně kvalitní na to, aby mohl tvořit základ efektivního fungování státního zastupitelství v příštích letech.

Stávající verze návrhu ponechává jmenování vedoucích státních zástupců a jejich náměstků i nadále v rukou ministra spravedlnosti. Jmenováni mají být na základě výběrových řízení organizovaných ministerstvem. Nejvyšší státní zástupce bude ve funkci maximálně jedno sedmileté období. Jmenovat jej bude vláda, která jej také bude moci i nadále odvolat, ale jen ze zákonem stanovených důvodů – konkrétně pokud by déle než půl roku nevykonával funkci nebo jestliže by „porušoval povinnosti stanovené zákonem“.

Ministryně navrhuje, aby vzniklo dvoustupňové specializované státnízastupitelství pro majetkovou a hospodářskou kriminalitu, při níž vznikla škoda minimálně 75 milionů korun, pro korupční trestné činy a pro trestné činy spáchané při zadávání veřejných zakázek. Nekomplikované případy by specialisté mohli postoupit svým kolegům z krajských státních zastupitelství.

Válková chce pro normu nejprve získat politický konsenzus mezi koaličními stranami. Teprve po projednání koaliční radou a zapracování jejích připomínek návrh zamíří do klasického připomínkového řízení. Ministryně doufá, že jej i přesto stihne předložit vládě v naplánovaném termínu, tedy do konce letošního roku.

-rm, čtk-