Sliby chyby. Tažení proti hazardu v tichosti končí

Kdo tu couvá z regulace hazardu? Ilustrační foto: archiv

Snahu o regulaci hazardu potápějí aktivisté, které protihazardní rétorika vynesla do exekutivních pozic. Teď od ní dávají ruce pryč.

Občanští aktivisté se vcelku drsně vymezili vůči aktuální podobě novelizace hazardní legislativy v Česku. Třeba podle ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky “takto vyprázdněný zákon nesplní žádný cíl, ani nezvýší výběr daní, ani nenastaví účinnou regulaci tvrdého hazardu. Pokud vláda a Ministerstvo financí rezignují na pravidla pro české hazardní eldorádo, je to politická prohra všech tří koaličních stran a výsměch veřejnosti, která kvalitní řešení čeká,“ uvedl Ondráčka, ředitel Transparency International.

„Je legrační to vysvětlovat taktikou, aby se nemuselo dělat ústupky hazardní lobby. Přesně tohle totiž ministr Babiš dělá, hazardní lobby ustupuje prakticky ve všem podstatném a je otázka proč,“ dodal Ondráčka na včerejší tiskové konferenci.

Více o hazardu a jeho regulaci si můžete přečíst ZDE.

Podle předsedy občanského sdružení Občané proti hazardu Martina Svobody z návrhu zákona během posledních několika týdnů zmizela veškerá opatření, která lze považovat za adiktologické brzdy vzniku a rozvoje závislosti. Jedná se zejména o skokové navýšení sázek na dvacetinásobek, snížení intervalu mezi jednotlivými hrami z 5 sekund na pouhé 2, odstranění povinné pauzy 15 min. po každé hodině hry, zrušení povinné zavírací doby heren mezi 3-10h a mnoha dalších důležitých zákonných opatření. Celá původně dobře míněná regulační snaha se tak míjí smyslem, myslí si Svoboda.

Nový loterijní zákon nebude. Nahradí ho novela

Pro Andreje Babiše a jeho hnutí ANO byl boj proti hazardu jednou z vlajkových lodí úspěšného předvolebního tažení. Zárukou splnění slibů o přísnější regulaci hazardu se měla stát instalace Ondřeje Závodského na místo náměstka ministra financí. Jak se ukazuje, Závodský takovou zárukou není. Pokud vůbec kdy měl vůli nasadit hazardu v Česku náhubek, výsledky jeho činnosti na ministerstvu financí ukazují, že v tomto úkolu selhal. Nezdá se ale, že by to jeho nadřízenému vadilo. Pokud by byl Andrej Babiše s prací svého náměstka nespokojen, lze si jen těžko představit, že by ho neodvolal – ale to se nestalo a nejsou ani náznaky toho, že by se tak mělo stát.

Nový loterijní zákon nás poškodí, ozývá se z pohraničí

Od tažení ale ve faktické rovině dávají ruce pryč i politizující aktivisté, které protihazardní rétorika v komunálních volbách vynesla do exekutivních pozic. Dobře je to vidět na příkladu hlavního města, které spravuje vratká koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Její zastupitel Ondřej Mirovský, současně zástupce starosty v Praze 7 a také šéf pražských Zelených, se před volbami profiloval jako jasně protihazardní politik. Od okamžiku, kdy se stal pražským zastupitelem už jen, pokud ho k tomu dovedou okolnosti, snáší důvody, proč v Praze stále ještě není zavedena slibovaná nulová tolerance hazardu.

Postupně se měla zavést “hned po volbách”, “v dubnu”, aktuálně Mirovský trvdí, že “návrh na nulovou toleranci u MČ, které o ni požádaly již dávno, existuje a byl poslán do připomínkového řízení a nyní v rámci komise řešíme podněty z MČ, což je normální proces přípravy vyhlášky. Mělo by se to hlasovat v červnu, kompletní nulu v Praze bude komise řešit ihned poté.”

Ondřeje Mirovského i Jana Čižinského protihazardní rétorika vynesla do exekutivních pozic. Teď od regulace hazardu dávají ruce pryč.
Ondřeje Mirovského i Jana Čižinského protihazardní rétorika vynesla do exekutivních pozic. Teď od regulace hazardu dávají ruce pryč.

Jiný protihazardní aktivista, brněnský Svatopluk Bartík k tomu má lakonický komentář: “Nechápu, proč nová pražská radnice nezavedla v celém hlavním městě Praze nulovou toleranci během prvních dvou, tří zastupitelstev.”

Mimochodem: kolegou Ondřeje Mirovského v pražském zastupitelstvu je lidovec Jan Čižinský, jehož sdružení v Praze 7 drtivě vyhrálo komunální volby. Ačkoliv měli jak Čižinský, tak Mirovský nulovou toleranci hazardu za hlavní volební téma, po skoro tři čtvrtě roce jejich společného vládnutí zůstává v Praze 7 počet heren nezměněn. Jedinou regulaci hazardu v této městské části tak paradoxně neprovedla aktivistická radnice, ale radnice vedená ve volební kampani nastokrát prokletou ODS.

Ondřej Fér, Ekonomický deník