Zapsat firmu do obchodního rejstříku bude možné online u notáře

Foto: MSp

Notáři mohou nově provádět online zápisy do obchodního a dalších veřejných rejstříků. Cílem změny je zrychlit, zjednodušit a zlevnit proces zápisu, který dosud prováděly soudy. Aplikaci, jež do pátečního odpoledne vstoupí do ostrého provozu ve všech notářských kancelářích, představili ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) a prezident Notářské komory Radim Neubauer.

Se zavedením online zápisů se počítalo již v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku, tedy od počátku roku 2014. „Ministři minulých vlád však pozapomněli vytvořit související legislativní normy a IT řešení. Tento rest jsme napravili a od zítra již podnikatelé mohou ušetřit až tisíce korun při zápisu společnosti do rejstříku,“ řekl Pelikán. Podle něj šlo o dlouho očekávanou změnu, která zkvalitní podnikatelské prostředí.

Za sepsání notářského zápisu, který osvědčí splnění podmínek pro zápis, a za provedení zápisu do rejstříku si notář naúčtuje celkem 1300 korun plus DPH. Kdo dá přednost zápisu u notáře, ušetří však podle ministerstva na soudních poplatcích: poplatek za založení akciové společnosti ho vyjde na 8000, zatímco u soudu by zaplatil 12.000 korun. Poplatek za založení společnosti s ručením omezením činí u notáře 2700, u soudu 6000 korun. Za změnu nebo doplnění zápisu zaplatí tisícikorunu místo 2000 korun.

Ihned po provedení online zápisu vydá notář klientovi výpis z veřejného rejstříku s provedenými změnami. Zároveň elektronicky zašle příslušnému soudu písemnosti do spisu. Rejstříkovému soudu rovněž odvede zaplacené soudní poplatky.

Kromě obchodního rejstříku budou moci notáři přímo zapisovat do nadačního rejstříku, rejstříku obecně prospěšných společností nebo do rejstříku společenství vlastníků jednotek.

Zmodernizovaný elektronický systém obchodního rejstříku provázely v minulém roce výpadky. Nový ředitel ministerského IT odboru Jan Ladin na dotaz ČTK uvedl, že tentokrát zvolili „daleko bezpečnější cestu“, a další kolaps tak podle něj nehrozí. „Notáři jsou lehce nadšeni z toho, jak rychle to šlape,“ podotkl. To potvrdil šéf notářů Neubauer. „Systém skutečně reaguje rychle a flexibilně,“ popsal zkušenosti prvních notářů, kteří se zapojili do testování novinky a kteří do dnešního dne provedli prvních 34 zápisů.

-čtk-