Sobota, 4. prosince, 2021

Zástupci ČAK byli u domovní prohlídky v bytě Ivana Langera

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) podle informací České justice přizval k domovní prohlídce v olomouckém bytě exministra Ivana Langera zástupce České advokátní komory. „Policie a orgány činné v trestním řízení ví, že pokud provádějí domovní prohlídky v místě, kde může být vykonávána advokacie, musí požádat o součinnost orgány ČAK,“ řekla obecně mluvčí ČAK Iva Chaloupková.

ÚOOZ zasahoval na olomouckém hejtmanství, krajském ředitelství olomoucké policie, v domě bývalého ministra Ivana Langera v centru Olomouce a v domě podnikatele Ivana Kyselého. Podle České televize se akce týká jihočeské solární elektrárny Ševětín.

Právě kvůli domovní prohlídce u Langera již v pondělí policie podle informací České justice ČAK vyzvala, aby jí poskytla dva své zástupce. Exministr je totiž advokátem v Advokátní kanceláři Pečený, Fučík, Langer. Proto je logické, že i jeho byt je místem, kde je vykonávána advokacie. „Obecně v takových případech jsme požádáni o součinnost, ale nikoliv adresně a jmenovitě, abychom se takové akce zúčastnili. Orgány činné v trestním řízení takový postup samozřejmě dodržují. A samozřejmě neexistuje, že by se zástupce ČAK nedostavil,“ potvrdila nepřímo účast zástupců ČAK při prohlídce mluvčí Iva Chaloupková s tím, že nemůže podávat konkrétní informace.

Na ně je skoupá i policie. „V současné době je zadržena, předvedena či vyzvána k podání vysvětlení celá řada osob, které mohou ve věci poskytnout detektivům cenné informace. Ke konkrétním osobám či jejich počtu se nebudeme nijak blíže vyjadřovat. O konkrétních číslech budeme informovat až v souvislosti se zahájením trestního stíhání,“ řekl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Ráno uvedl, že se kauza týká zneužití pravomoci úřední osoby, přijímání úplatku a podplácení a detektivové se případem zabývají řadu měsíců.

ÚOOZ ani dozorující státní zastupitelství v Olomouci nechce odpovídat na jakékoli dotazy k akci, nijak se nebude vyjadřovat ani policejní prezidium.

Před bytem Langera dnes stála minimálně tři policejní auta, do jeho domu vešel také muž s policejní páskou, videokamerou a posléze s objemným kufříkem. Langer do svého domu přijel dnes večer v doprovodu detektivů, exministr nechtěl kauzu při vstupu do domu nijak komentovat. Dům v té chvíli střežilo šest policistů v kuklách.

Detektivové byli také před domem Langerova přítele, podnikatele Kyselého. V souvislosti s podezřením na úzké vazby na Kyselého a bývalého vysoce postaveného politika Langra vyšetřovala v minulosti Generální inspekce bezpečnostních sborů právě jednoho z náměstků olomouckého policejního ředitele. Zabývala se tehdy také tím, zda mohly mít jejich vztahy vliv na vyšetřování některých kauz. Inspekce však nakonec případ odložila.

Policie zasahovala také na olomouckém hejtmanství, potvrdila mluvčí olomouckého krajského úřadu Kamila Navrátilová. Bližší informace k tomu, o co se zajímala, však neměla.

Televize uvedla, že protikorupční policie se bude zajímat o ředitele úřadu kriminální policie Milana Pospíška a náměstka ředitele protikorupční policie Jiřího Jacha.

Fotovoltaická elektrárna Ševětín na Českobudějovicku je s instalovaným výkonem 29,9 MW třetí největší fotovoltaickou elektrárnou v ČR. Provoz zahájila v prosinci 2010, vlastníkem je nyní polostátní ČEZ. Společnost ČEZ nemá zatím k zásahu žádné informace.

Podle nedávných informací Respektu při stavbě parku v Ševětíně zmizelo sto milionů korun. Stejnou sumu detektivové podle Respektu zmrazili na účtech jednoho z hlavních garantů stavby elektrárny, olomoucké firmy IES Recycling, kvůli podezření, že je vyplatil ČEZ za vícepráce na stavbě, které se ve skutečnosti nedělaly. Druhým garantem projektu byla firma Mapro. Její tři bývalí majitelé podle Respektu tvrdí, že desítky milionů korun odcházely z Mapra například do pražské advokátní kanceláře, v níž od roku 2010 působí Langer. Za projektem stála od začátku neznámá firma Gentley, ještě před prodejem do rukou ČEZ koncem roku 2009 firmu převzala pražská společnost Energy Home System (EHS).

„Elektrárna má licenci, pokud by byl prokázán pravomocný trestný čin související s jejím udělením, tak by rozhodnutím soudu licence zanikla,“ řekl mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Jiří Chvojka. Do té doby nemá úřad podle něj k zásahu, co říci. „O všech elektrárnách podobné velikosti jsme před dvěma lety dali naše informace orgánům činným v trestním řízení v rámci koordinačního týmu. Skutečně netuším, kdo, co a jakým způsobem tam teď aktuálně řeší,“ dodal.

Aktuální zásah není jediným problémem týkající se solární energie v ČR. Soudy už řeší spory, kdy někteří provozovatelé solárních elektráren získali údajně neoprávněně licenci na provoz elektrárny na konci roku 2010, a zajistili si tak vyšší výkupní ceny, než kdyby licenci dostali až v dalším roce. Nejvyšší státní zástupce kvůli tomu podal na soud více než 20 žalob. Jeho bilance je vyrovnaná. Deseti žalobám Krajský soud v Brně vyhověl a deset jich zamítl. Některé případy se už dostaly k Nejvyššímu správnímu soudu.

(Eva Paseková, čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY