Pondělí, 17. května, 2021

TOPO: Výbor přijal pozměňovací návrhy Chvojky a Benešové

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Sněmovna asi rozšíří okruh trestných činů, za něž mohou nést odpovědnost firmy. Do vládní novely se ale podle dnešního návrhu ústavně-právního výboru dostane ustanovení, podle kterého budou společnosti v jistých případech trestní odpovědnosti zproštěny.

Zákon by podle návrhu kabinetu nově stanovil, že by společnosti mohly být stíhány za všechny trestné činy kromě těch, jež by byly výslovně vyloučeny. Nyní je tomu naopak. Poslanci se obávali například účelové kriminalizace firem.

Výbor proto na návrh Marie Benešové a Jana Chvojky (oba ČSSD) doporučil vložit do normy pasáž, podle níž se společnost trestní odpovědnosti zprostí, pokud vynaložila veškeré možné úsilí, aby spáchání protiprávního jednání zabránila. Jde například o to, že firma měla etický nebo protikorupční kodex.

„Považuji ustanovení za kompromisní a použitelné,“ uvedl Chvojka. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) toto řešení „opatrně“ podpořil.

Výbor na návrh Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vyloučil z okruhu trestných činů, které mohou společnosti spáchat, porušování pravidel hospodářské soutěže. Zdeněk Ondráček (KSČM) naopak prosadil, aby mohly být firmy stíhány i pro pomluvu.

Předlohu nepodpořili ve výboru poslanci pravicové opozice. Martin Plíšek (TOP 09) zpochybnil celou její koncepci. Soudí, že může dopadnou třeba i na obce nebo na veřejné nemocnice.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY