Ministr financí Babiš bude mít policejní ochranu za miliony, rozhodla vláda

Ministr financí Andrej Babiš Foto: archiv

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš bude mít policejní ochranu. O rozšíření seznamu osob, které chrání policie, o ministra financí dnes rozhodla vláda.  Babiš o policejní ochranu požádal kvůli několika případům ohrožení.

Česká justice už o materiálu, která Ministerstvo vnitra posslalo na vládu informovala. „Hlavním důvodem navrhované novelizace nařízení vlády je fakt, že člen vlády ve funkci ministra financí je dlouhodobě vystaven ohrožení své osoby, a to zejména s ohledem na činnost kriminálních skupin v kontextu postoje ministerstva financí k řešení celních a daňových podvodů,“ stálo v dokumentu.

Ve vládním nařízení z roku 2008 byl na seznamu chráněných osob uveden místopředseda vlády pro evropské záležitosti. Tato funkce již dnes ale neexistuje, a tak místo ní na seznam přibude ministr financí.

Jak přesně bude policie Babiše chránit, nechtěl dnes ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) specifikovat. „Pokud je cílem chránit ministra financí, pak je potřeba to řešit profesionálně. Pokud je cílem to řešit v médiích, pak bych se toho nerad účastnil,“ řekl novinářům.

Pokud vláda Babišovi přidělení policejní ochrany schválí, bude to znamenat pro státní rozpočet jednorázový výdaj 7,2 mil. Kč na nákup tří vozů Audi A8, neboť podle MV „Útvar pro ochranu ústavních činitelů ochranné služby totiž nedisponuje dostatečným počtem služebních dopravních prostředků k dlouhodobému zajištění bezpečnosti další osoby“. Ročně pak policejní ochrana Andreje Babiše vyjde státní rozpočet podle údajů MV na 3,8 mil. Kč.

Babiš dnes řekl, že mu náklady na ochranku přijdou přehnané. Mohlo by se prý ušetřit tak, že se nebudou pořizovat další auta. Podle Chovance by ale vozy nesloužily pouze Babišovi. „Ta auta jsou někdy v opravě, používají se i na takzvané delegace a Českou republiku v příštích letech čekají významné návštěvy, ať už je to papež nebo třeba čínský prezident,“ prohlásil Chovanec.

Babiš požádal o přidělení ochranky na začátku listopadu, kdy vyjádřil přesvědčení, že by měl mít na ochranku automaticky nárok. Zmínil případy ohrožení, mezi něž patřilo to, že albánská mafie chtěla přepadnout jeho dům, nebo dopis s jedem, který mu byl v minulosti odeslán. Dosud Babiše chránila soukromá ochranná služba.

O bezpečnost významných představitelů země se stará Útvar pro ochranu ústavních činitelů. V současnosti policisté střeží prezidenta, který má na policejní ochranu nárok i po skončení funkce. Mezi další chráněné osoby patří předsedové obou komor Parlamentu, premiér a ministři vnitra, zahraničních věcí a spravedlnosti.

(epa, čtk)