Nejvyšší žalobce má nového náměstka, na starost má legislativu

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Foto: archiv

Nejvyšší žalobce Pavel Zeman má ode dneška třetího náměstka, kterým se stal dosavadní ředitel jeho kabinetu Jiří Pavlík. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) ho jmenoval náměstkem nejvyššího státního zástupce.

Pavlík bude odpovědný za analytiku a legislativu, vnější vztahy, vyřizování kárné a stížnostní agendy, spisovou službu a také elektronizaci státního zastupitelství. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) vede od ledna 2011 a fosud měl dva náměstky, Igora Stříže a Pavla Pukovce.

„V poslední době jsem zaznamenal nárůst agendy související zejména s legislativou, ale také protikorupčními a zahraničními aktivitami státního zastupitelství,“ uvedl Zeman k důvodům, proč požádal ministra o souhlas se jmenováním třetího náměstka.

Zdůraznil, že od posílení týmu svých náměstků si slibuje především zlepšení metodické, legislativní a analytické činnosti NSZ a větší důraz právě na tyto aktivity. Zeman již dlouhé měsíce jedná s vedením ministerstva spravedlnosti o připravované novele zákona o státním zastupitelství, která je podle něj pro žalobce klíčová. Přinese četné změny. O mnohých se bouřlivě diskutuje.

Pavlík vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Působil jako právník Městského úřadu Rosice na Brněnsku, poté v Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Od roku 2006 pracoval na Okresním státním zastupitelství v Písku.

Od roku 2013 působí na NSZ, kde začínal na analytickém a legislativním odboru. V listopadu 2014 byl jmenován do funkce ředitele kabinetu nejvyššího státního zástupce. Jeho kolega Stříž má starost odbor trestního řízení a agendu mimořádných odvolacích prostředků. Pukovec řídí odbor závažné hospodářské a finanční kriminality NSZ a mezinárodní aktivity zastupitelství.

(čtk)