ANO chce vyšetřovací komisi pouze k reorganizaci policie. Šlachta požádal o zbavení mlčenlivosti

Robert Šlachta je český policista, od ledna 2008 byl ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Reprofoto ČT

Hnutí ANO by podpořilo sněmovní vyšetřovací komisi, která by se zabývala přímo reorganizací policie, řekl novinářům poslanec ANO Bronislav Schwarz. Komise by však neměla řešit okolnosti sporů o změny ve sboru, například proč se policisté neobracejí na inspekci, ale hovoří do médií. O komisi, která by se zabývala spory v policii, uvažuje sociální demokracie. Situaci má ve čtvrtek projednat bezpečnostní výbor. I o podobu tohoto jednání se koaliční strany přou.

O zřízení vyšetřovací komise hovořila také opoziční TOP 09. Vyšetřit by podle ní měla kroky státních zástupců a policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Jejich vyjádření do médií, například o tom, že je policejní prezident Tomáš Tuhý, podezřelý z úniku informací, považuje za nestandardní. Předsedkyní komise by se podle informací České justice mohla stát exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).

Schwarz svolal na čtvrtek jednání poslaneckého bezpečnostního výboru, o který kvůli údajným informacím o propojení policie s lidmi z kriminálního prostředí žádali odcházející šéf ÚOOZ Robert Šlachta a šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek. Dnes zopakoval, že jednání má být otevřené. „Pokud budu ten výbor řídit, začnu otevřeným režimem, aby všichni viděli, kdo se dostavil a kdo bude hlasovat pro pokračování výboru,“ uvedl Schwarz.

Na kroky místopředsedy výboru Schwarze si v úterý stěžoval předseda Roman Váňa (ČSSD), který je v zahraničí. Nemusel by podle něj být schválen program jednání, kde mají promluvit Šlachta, Komárek a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Sociální demokraté upozorňovali, že musejí být zbaveni mlčenlivosti.

„Oni sami požádali o zproštění mlčenlivosti, přesně vědí to, co řeknou v rámci zproštění mlčenlivosti, a to, co řeknou mimo zproštění mlčenlivosti,“ uvedl. Pokud by podle Schwarze mluvili například o samotné reorganizaci policie, nátlacích na ÚOOZ, nepodléhalo by to mlčenlivosti.

Mlčenlivosti by naopak podléhaly záležitosti z trestních kauz. „Teď záleží na nejvyšším státním zástupci a ministru vnitra, jestli je zprostí mlčenlivosti,“ uvedl. Zkušení policisté však podle něj při tak závažných obviněních vědí, co dělají.

Šlachta dnes Aktuálně.cz řekl, že požádal o zbavení mlčenlivosti. Bude požadovat, aby jednání výboru bylo neveřejné. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) novinářům řekl, že jeho úřad nyní zkoumá, zda policisty může mlčenlivosti zbavit. Rád by to prý učinil, musela by o to ale nejprve požádat Poslanecká sněmovna, popsal.

(čtk, epa)