Deset států USA zažalovalo Obamovu vládu kvůli toaletám pro transgender osoby

Žaloba reaguje na květnový dopis amerických ministerstev spravedlnosti a školství

Deset států USA podalo u oblastního soudu v Nebrasce žalobu na administrativu prezidenta Baracka Obamy kvůli sporu o využívání toalet transgenderovými osobami. Informovala o tom agentura Reuters. Federální vláda chce, aby veřejné toalety mohli transgenderoví lidé využívat podle svého přání a ne podle pohlaví uvedeném v rodném listě, což ale státy kritizují.

Žaloba reaguje na květnový dopis amerických ministerstev spravedlnosti a školství, která jednotlivé státy varovala před zablokováním přístupu k federálním fondům, pokud požadované podmínky pro transgenderové osoby nesplní. Státy tvrdí, že se Obamova administrativa pokouší federální občanská práva.

K žalobě se připojily státy Nebraska, Michigan, Ohio, Arkansas, Kansas, Montana, Severní Dakota, Jižní Karolína, Jižní Dakota a Wyoming. Již na konci května podalo u texaského federálního soudu prakticky identickou žalobu jedenáct států v čele s Texasem, později se k ní připojily ještě další dva státy.

Americký prezident Obama  Foto: Facebook
Americký prezident Obama Foto: Facebook

V USA nyní média ostře sledují spor mezi federální vládou a Severní Karolínou. Tento americký stát přijal zákon, kterým omezil homosexuálům a transgenderovým osobám některá ochranná opatření. Norma například vyžaduje, aby lidé používali veřejné toalety podle pohlaví uvedeném v rodném listu.

Zákon odsoudily skupiny na ochranu práv homosexuálů, ale také některé firmy a celebrity. Americké ministerstvo spravedlnosti, které se problémem zabývalo, označilo počínání Severní Karolíny za neslučitelné s federálním zákonem o ochraně práv. Guvernér státu Pat McCrory na zákonu trvá a ministerstvo zažaloval za překračování pravomocí a překrucování obsahu federálního zákona o ochraně práv. Ministerstvo spravedlnosti obratem podalo kvůli zmíněnému zákonu o používání toalet na Severní Karolínu žalobu.

(čtk)