Neděle, 24. října, 2021

Prezident zopakoval, že zvažuje kárnou žalobu na soudce z kauzy Rath. Chce zasáhnout i do jeho starších případů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Prezident Miloš Zeman při dnešní návštěvě středních Čech zopakoval, že zvažuje podání podání kárné žaloby na soudce, který v korupční kauze bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) rozhodl o nezákonnosti odposlechů. Soudce Pavla Zelenku kritizoval i kvůli dalším případům. V kauze Rath přitom rozhodoval tříčlenný senát.

Pražský vrchní soud zrušil loni v kauze Rath rozsudek právě kvůli nezákonným odposlechům, které u nového řízení před Krajským soudem v Praze nepůjdou použít jako důkaz. „Soudce, který zamítl používání odposlechů, má za sebou celou řadu závažných kauz a já uvažuji o tom, že za sérii těchto kauz, nikoli pouze za to, na něj podám kárnou žalobu,“ řekl Zeman v souvislosti s Rathovým případem. Chce ale ještě počkat, jak dopadne stížnost ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.

Soudce Zelenka: Nesmíme hledět na to, zda jde o Ratha nebo Pepu z Uhříněvsi. S každým musíme zacházet stejně

Jako příklad toho, proč si myslí, že soudce Zelenka by měl být zbaven taláru, uvedl případ tříleté holčičky, která prý z hladu vypila misku mléka a rodiče ji za to údajně ponořili do vany s ledovou vodou, nutili jíst zvratky a pak ji podle prezidenta bili tak, že zemřela. Soudce přitom podle Zemana překvalifikoval obvinění z vraždy na ublížení z nedbalosti.

„Já si prostě, přátelé, myslím, že justice není nedotknutelná a že jestliže se někteří její představitelé dopouštějí těchto činů, pak je tady prezident a ministr spravedlnosti, kteří by měli zasáhnout,“ dodal Zeman.

Ústavní soud nedávno obdržel Rathovu stížnost na Zemana, v níž se bývalý hejtman domáhá toho, aby se prezident zdržel jakýchkoli přímých či nepřímých zásahů do jeho korupční kauzy. „Domnívám se, že každý občan České republiky, prezidenta nevyjímaje, má svaté právo vyjádřit svůj názor nad jakýmkoliv procesem,“ řekl k tomu dnes Zeman. Podotkl, že když se u někoho najdou miliony korun v krabici od vína, takový důkaz se těžko vyvrací.

(čtk, epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY