Sobota, 18. září, 2021

Policie zahájila trestní stíhání soudce Jana Kozáka

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Policie zahájila trestní stíhání soudce Krajského soudu v Brně Jana Kozáka. Podle zjištění České justice jej policie podezřívá ze zneužití pravomoci. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Jan Kozák České justici své stíhání policií potvrdil.

Policie zahájila trestní stíhání soudce Jana Kozáka poté, co obdržela souhlas s tímto krokem od prezidenta republiky. Ten jej poskytl krátce poté, co Nejvyšší správní soud (NSS) na konci dubna zastavil se soudcem kárné řízení a zrušil i rozhodnutí ministra o dočasném zproštění výkonu funkce soudce.

Čtěte také: Kárný návrh na soudce Kozáka byl podán pouhý den po lhůtě

Možnou trestnou činnost soudce Kozáka spatřuje policie, konkrétně brněnská expozitura Národní centrály pro boj s organizovaným zločinem a korupcí (NCOZ), ve stejné věci, pro kterou na soudce Kozáka podal předseda Krajského soudu v Brně Milan Bořek návrh na kárnou žalobu.

Kozák měl totiž podle informací České justice už v září minulého roku zjistit v jím vedeném insolvenčním spise přihlášku do řízení o oddlužení fyzické osoby, které vedla jeho kolegyně soudkyně Hana Hrstková. O celé věci učinil úřední záznam a věc předal příslušnému soudnímu oddělení.
Učinil tak však chybným způsobem, který záhy napravil a o celé věci obratem informoval místopředsedy soudu, kteří s ním celou věc měli projednat. Na policii byl v této věci podle zjištění České justice soudce Kozák poprvé podávat vysvětlení 21. března tohoto roku.

Na základě žádosti policie o zproštění mlčenlivosti soudce se pak předseda soudu Milan Bořek rozhodl podat na Kozáka kárnou žalobu. V těchto dnech také ministr spravedlnosti Robert Pelikán rozhoduje o opětovném zproštění Kozáka funkce soudce. Kdy a jak rozhodne není zatím jasné.

Na celé věci je zarážející, s jakým časovým odstupem se celá věc řeší, neboť skutek se měl stát již v září minulého roku. Stejně tak budí rozpaky i to, že se věcí zabývá elitní policejní útvar a dozor provádí VSZ v Olomouci, ačkoliv se jedná podle informací České justice o možnou škodu v řádu desítek, maximálně stovek tisíc korun.

„Nebudu to blíže komentovat, neboť proti usnesení o zahájení trestního stíhání byla podána stížnost, o které zatím nebylo rozhodnuto“, sdělil České justici Jan Kozák.

(epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY