Senátoři v ústavní stížnosti: Pelikán chce exekutory vyhladovět

Podle ústavních soudců se však lze v exekučním řízení zabývat zásadními vadami exekučního titulu. Soudy jsou dokonce povinny výkon rozhodnutí zastavit v situaci, kdy by vedl ke zjevné nespravedlnosti, nebo byl dokonce v rozporu s principy právního státu. Foto: archiv

Nelze vyloučit, že ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) snížením exekutorského tarifu sleduje spíše politické než právní záměry – a to i za cenu ohrožení exekuční činnosti jako podstatné náležitosti právního státu. I tak argumentují senátoři v ústavní stížnosti, ve které požadují zrušit část vyhlášky Ministerstva spravedlnosti č. 330/2001 Sb., o odměně a náhradách soudního exekutora, která přinesla u pohledávek do deseti tisíc snížení odměny ze tří na dva tisíce.

Návrh, který sepsal advokát Zdeněk Koudelka, podala skupina deseti senátorů, za níž jedná Jiří Oberfalzer (ODS). Senátoři ve stížnosti upozorňují rovněž na to, že se snížením nesouhlasili ani další politici, či představitelé soudů. Česká justice má test stížnosti k dispozici pro předplatitele Legislativního monitoru.

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Dušan Šrámek