Vnitro chce srovnat odměny starostům a zastupitelům. Svaz měst a obcí nesouhlasí

Michala policie viní z krácení daně Foto: archiv

Svazu měst a obcí ČR se nelíbí vládní návrh, který má omezit rozdíly v příjmech starostů, místostarostů nebo radních. Ten chce vyrovnat údajnou disproporci hlavně mezi příliš vysokými odměnami představitelů velkých měst v porovnání s příliš nízkými odměnami představitelů krajů.

Starosta obce do 300 obyvatel, který funkci vykonává na plný úvazek, by měl dostávat měsíčně 36.499 Kč, hejtman kraje do půl milionu obyvatel 109.497 Kč, primátor hlavního města 120 447 Kč. Tabulka rozdělená do 15 tříd podle počtu lidí žijících na spravovaném území a konkrétní funkce má začít platit od začátku příštího roku. Navrhuje to alespoň vládní novela, která se dotkne asi třiašedesáti tisíc lidí. Plat se bude tak jako dosud lišit i podle toho, pracuje-li člověk jako uvolněný (na plný úvazek) nebo neuvolněný funkcionář (vedle funkce v obci má ještě další povolání). Zákon ale určuje jen odměny uvolněných zastupitelů. U těch neuvolněných stanovuje jen jejich maximální výši a konkrétní částku nechává na uvážení obce. Určit, kolik tak bude novinka stát daňové poplatníky, není možné. Vláda ale odhaduje, že jen u uvolněných zastupitelů půjde o zvýšení asi 12 procent – v číslech tedy 425 milionů korun.

Plat se bude odvíjet od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře, nejnižší plat starosty je vynásobený koeficientem 1,3. Dnes mají všichni starostové stejně, dostávají ale bonusy podle toho, jak početnou obec vedou. A tak zatímco si třeba členové rad části měst polepší, v Brně nebo Ostravě by měly odměny naopak klesnout.

Nově také nebude možné vyplácet odměny za souběh funkcí neomezeně. Podle nové právní úpravy smí jeden člověk dostávat plat jen za kumulaci 3 funkcí najednou a to ještě jen v případech, kdy to zákon umožní.

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Náklady na odměny členů zastupitelstev přitom podle Ministerstva vnitra rostou. V letech 2012 a 2013 se pohybovaly kolem 3,7 miliardy Kč, v roce 2014 to bylo přes čtyři miliardy korun. Přidáno dostali naposledy na začátku tohoto roku. To si měsíčně polepšili o 4 procenta. S dalším navyšováním podle aktuálního vývoje mezd ve veřejné sféře počítá i právě zmiňovaná novela.
Vanda Kofroňová