Středa, 3. března, 2021

Zemřela předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V sobotu večer zemřela po těžké nemoci ve věku 53 let předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. Informovala o tom dnes mluvčí úřadu Petra Báčová.

Ritschelová byla do funkce předsedkyně úřadu jmenována 1. září 2010, ve funkci nahradila Jana Fischera. Ten byl ale ve funkci jen formálně, protože se v květnu 2009 stal předsedou úřednické vlády. Úřad tak mezi tím fakticky řídil jeho místopředseda Jiří Křovák. Předtím Ritschelová působila jako rektorka univerzity Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Ritschelová se během působení na ČSÚ zasadila o modernizaci tvorby statistik, včetně elektronizace sběru dat. Snížila celkovou administrativní zátěž v oblasti statistických zjišťování a zasazovala se o zvyšování statistické gramotnosti široké veřejnosti.

V poslední době vedla spor s vládou o to, zda ČSÚ má či nemá nadále počítat platy v nepodnikatelské sféře. Podle tohoto koeficientu se vypočítávají platy politiků, soudců nebo státních zástupců. Ritschelová trvala na tom, že statistici již tyto mzdy nebudou sledovat a nařizování vlády je ohrožením jejich nezávislosti. V tom ji podpořila i Česká staistická rada.

Během vědecké kariéry se Ritschelová věnovala makroekonomickým aspektům v souvislosti s tvorbou a ochranou životního prostředí, environmentální ekonomii a podílela se na rozvoji národního statistického systému v oblasti životního prostředí. Účastnila se i misí OSN, například v Kosovu.

(čtk, epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY