GIBS zadržela zaměstnance ústecké policie při přebírání úplatku

Příslušník GIBS Ilustrační foto: GIBS

Civilní zaměstnanec ústecké policie podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) vydíral zástupce stavební firmy, která pracovala na zakázce v budově policie v Mostě. Inspekce ho zadržela přímo při převzetí úplatku, řekl mluvčí GIBS Ivo Mitáček. Podnět dala inspekci přímo policie, řekla krajská mluvčí Jana Slámová. Muž čelí obvinění za vydírání a přijetí úplatku, hrozí mu až pět let vězení.

Čtyřiatřicetiletý muž, který za policii vykonával stavební dozor, podle GIBS od loňského podzimu do konce letošního ledna opakovaně žádal od stavební firmy hotovost. Společnost pracovala na zakázce za 1,5 milionu v budově policie v Mostě. „Z provedených důkazů je zřejmé, že občanský zaměstnanec si nejméně ve čtyřech případech řekl jednateli stavební společnosti o finanční hotovost pro svou osobní potřebu, přičemž úplatek vyžadoval pod pohrůžkou nepřevzetí stavby a hrozbou rostoucího penále za zpoždění dodání, které dosahovalo statisíců korun. Zároveň zástupci firmy vyhrožoval, že v případě nezaplacení nebudou jako firma v budoucnu vybráni do žádné nové stavební zakázky pro policii,“ uvedl Mitáček. Muž si podle GIBS opakovaně řekl o částky do 20.000 korun.

GIBS muže zadržela v pátek. „V rámci předstíraného převodu si muž převzal finanční hotovost jako úplatek. Zástupce stavební společnosti mu označené peníze předal na jedné z čerpacích stanic v Ústí nad Labem, kde byl muž také okamžitě zadržen,“ doplnil Mitáček.

Podle Slámové na muže, který pracuje na krajském policejním ředitelství, upozornila GIBS přímo policie. „V co nejkratším termínu po seznámení se se spisovým materiálem rozhodne krajský ředitel v souladu se zákoníkem práce o dalším setrvání tohoto zaměstnance v pracovním poměru,“ řekla Slámová.

(čtk)