Sobota, 31. července, 2021

U dlouhých řízení advokáti nebudou odvádět DPH předem, schválila vláda

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Advokátům se v případech, kdy je klientům ustanovují soudy, možná změní u dlouhých řízení termín pro odvod daně z přidané hodnoty (DPH). Kabinet ANO v demisi dnes podle tiskového odboru Strakovy akademie podpořil poslaneckou novelu, podle níž by se za okamžik zdanitelného plnění považoval den úhrady odměny, jako tomu bylo v minulosti. Návrh nyní projedná Sněmovna.

Od loňského července pro odvod DPH obecně platí, že se plnění služby, které trvá déle než rok, považuje za uskutečněné vždy k poslednímu dni každého kalendářního roku po roce, kdy započalo. Pro advokáty to ve vleklých řízeních podle předkladatelů z řad poslanců ODS, ČSSD a ANO znamená, že musejí DPH odvést dřív, než za ni dostanou od státu odměnu. Nárok na odměnu mají potom, co práci pro klienta dokončí.

„Tato situace se jeví jako neúnosná zejména v případě dlouhotrvajících náročných trestních obhajob, kdy ustanovenému obhájci je odměna hrazena až s několikaletým zpožděním,“ napsali Marek Benda (ODS), Jan Chvojka (ČSSD) a Radek Vondráček (ANO) v důvodové zprávě. Obhájci tak podle nich prakticky úvěrují stát.

Pravidlo pro odvod DPH chrání stát před možnými daňovými úniky, když DPH nebyla odváděna, protože poskytování služby formálně neskončilo. U advokátů podle autorů novely nic takového nehrozí, protože odměnu i datum její úhrady stanoví stát. Předkladatelé také poukazují na záporné dopady na nový systém bezplatné právní pomoci, který má fungovat od července. Advokáti by prý mohli státem placené služby klientům odmítat.

Předkladatelé navrhují, aby Sněmovna schválila novelu zrychleně už v prvním čtení. Její účinnost navrhli od ledna příštího roku.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY