Vláda nepodpořila snahu ODS zrušit nepotřebné zákony

Premiér Andrej Babiš s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem Foto: vlada.cz

Snahu ODS odstranit z českého právního řádu šest desítek zastaralých a nepoužívaných zákonů a vyhlášek z roku 1919 vláda ANO v demisi nepodpořila. Novináře o tom dnes informoval tiskový odbor vlády. Vládní legislativci varují před možnými nezamýšlenými důsledky návrhu občanských demokratů.

Zpřehledňování právního řádu by podle nich mělo být koordinované s klíčovou rolí příslušných ministerstev a s „nejvyšší citlivostí s ohledem na možné obtížně předvídatelné následky nezáměrného zrušení fakticky stále ještě ‚živého‘ právního předpisu“.

Kabinet v předběžném stanovisku poukázal také na to, že předkladatelé návrhu na zrušení norem vycházejí z dat komerčního právního informačního systému, nikoli ze Sbírky zákonů a jejích oficiálních předchůdkyň. Zřejmě z toho důvodu jsou podle vládních legislativců navrženy ke zrušení i normy, které byly v minulosti už zrušeny.

Předkladatelé u žádného právního předpisu navrhovaného na zrušení podle nich nedoložili jeho neaktuálnost ani to, že jej nahradila jiná norma. Vláda by dala přednost celkovému, řádně projednanému opatření ke zpřehlednění právního řádu, dodává se v podkladech pro ministry.

O předloze ODS rozhodnou zákonodárci. ODS už dřív avizovala, že jde o první balík neaktuálních právních předpisů, které chce zrušit. Tyto normy vytvářejí podle občanských demokratů zbytečnou byrokratickou zátěž, i když už nejsou užívány.

(čtk)