Orgány činné v trestním řízení si vedou velmi dobře, odmítl Hamáček zemanovu kritiku

Ministr vnitra Jan Hamáček Foto: archiv

Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček odmítl stejně jako předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) útoky politiků na státní zástupce. Uvedli to dnes v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce v reakci na vyjádření prezidenta Miloše Zeman. Případné odvolání ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) není podle Hamáčka „na stole“. Ani k odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana není důvod.

„Není možné útočit na státní zastupitelství, orgány činné v trestním řízení si vedou velmi dobře. Ty útoky nemůžu akceptovat, žádná zásadní pochybení nevidím,“ uvedl Hamáček.

Ani podle Kubery není důvod, aby státní zástupci byli dehonestováni. „Měli bychom odlišovat slovní útoky, které s realitou nemají nic společného,“ uvedl Kubera v souvislosti s kritickými výroky hlavy státu.

Prezident Zeman se ve čtvrtek kriticky vyjádřil vůči šéfovi olomouckých vrchních žalobců Ivo Ištvanovi. Bylo to v souvislosti s nedávným policejním zásahem v Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli údajnému ovlivňování tendru na výběr dálničního mýta. Prezident Zeman se už dříve v této věci zastal šéfa ÚOHS Petra Rafaje, když uvedl, že důvodem k Rafajově odchodu by měl být až pravomocný rozsudek.

Hamáček uvedl, že se chce zřejmě příští týden sejít s Rafajem, který čelí kritice za to, že se kvůli tendru na mýtné sešel jak s premiérem Andrejem Babišem (ANO), tak s místopředsedou hnutí Jaroslavem Faltýnkem. „Schůzky na benzinkách a po recepcích jsou neakceptovatelné,“ uvedl Hamáček.

Případné personální změny ve vládě nejsou podle Hamáčka na programu nejbližší koaliční rady. „Je právo hnutí ANO si ministra vyměnit, viděl bych jiné kandidáty než ministra Kněžínka,“ řekl Hamáček. Výzvám k odchodu čelí hlavě ministr dopravy Dan Ťok a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (oba za ANO), ta nejnověji kvůli vykázání zástupce Tchaj-wanu z jednání na ministerstvu na žádost čínského velvyslance.

Kubera označil toto rozhodnutí Novákové za nepřípustné a nekompetentní. Připustil i možnost jejího odvolání. Odvolány pro nekompetentnost by měly být tři čtvrtiny vlády ANO a ČSSD. Hamáček označil krok Novákové za selhání jejího úřadu.

(čtk)