Profesní komory odmítají, aby se na ně vztahoval zákon o lobbingu

Regulace lobbingu počítá se zavedením veřejného registru, do nějž by se musel lobbista nebo jeho zaměstnavatel povinně zaregistrovat Foto: archiv

Zástupci profesních komor zřizovaných zákonem odmítají, aby se na ně vztahoval zákon o lobbingu stejně jako na placené lobbisty. Naopak chválí zákon o soudních znalcích. Novinářům to řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek po dnešním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a příslušnými ministry. Profesní komory zákon zřizuje zejména pro odborníky ze stavebnictví, práva či zdravotnictví.

„Jako komory jsme se shodly, že odmítáme, aby se na nás vztahoval zákon o lobbingu, protože profesní samosprávy nejsou žádné lobbistické organizace. To bychom za lobbisty mohli považovat i kraje nebo místní samosprávy,“ řekl Kubek. Ministerstvo spravedlnosti předložilo návrh zákona k připomínkám loni v září. Česká justice o vývoji schvalování pravidelně informuje.

Chce jím zvýšit transparentnost lobbingu a omezit korupci, střet zájmů či klientelismus. Mimo jiné ukládá zákonodárcům či členům vlády, aby pravidelně zveřejňovali informace o všech uskutečněných schůzkách s lobbisty. Na dodržování zákona by měl dohlížet Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, bude jim moci uložit pokutu až 100.000 korun nebo zákaz činnosti až na tři roky.

„Podle ministerstva spravedlnosti je lobbování jednou ze zcela legitimních činností profesních komor,“ sdělila dnes Lucie Machálková z tiskového oddělení ministerstva. Návrh podle ní definuje lobbisty a lobbované tak, aby zahrnul co nejširší okruh lidí, kteří mohou ovlivňovat přípravu, projednávání, schvalování, změny nebo rušení právních předpisů. „Podle názoru ministerstva existuje veřejný zájem na tom, aby byla veřejnost seznámena s tím, jak byl daný právní předpis nebo koncepční dokument změněn na základě lobbování prováděného profesními komorami,“ doplnil úřad.

Komory naopak chválily zákon o soudních znalcích, podle Kubka by jejich šéfové uvítali, kdyby ho už Sněmovna schválila. Tento týden mají poslanci zahájit třetí čtení návrhu.

Premiéra komory žádali už dříve, aby se setkávali pravidelně. Přislíbenou mají další schůzku v červnu, chtěl by také speciální schůzku na téma zdravotnictví. Domnívají, že stát nevyužívá dostatečně odborný potenciál, který komory mají.

Kubek na schůzce prezentoval výhrady, které má lékařská komora k činnosti ministerstva zdravotnictví. Podle něj toleruje nelegální práci lékařů z třetích zemí a porušování zákoníku práce v nemocnicích.

„Vyjádřil jsem nesouhlas s návrhem ministerstva zdravotnictví uvazovat násilím mladé lékaře v ČR tím, že by se museli zavázat, že v případě odchodu zpětně zaplatí za své vzdělávání,“ doplnil Kubek.

Zákon zřizuje v oblasti práva Českou advokátní komoru, Exekutorskou komoru ČR a Notářskou komoru ČR, ve stavebnictví Českou komoru architektů a Českou komoru autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a v oblasti zdraví Českou lékařskou komoru, Českou lékárnickou komoru a Českou stomatologickou komoru. Dalšími zřizovanými jsou Komora auditorů ČR, Komora daňových poradců ČR, Komora patentových zástupců ČR a Komora veterinárních lékařů ČR. Komory mají povinné členství.

(čtk, epa)