Kněžínek: Ministerstvo předávám v dobré kondici, Benešová mi slíbila pokračování v započaté práci

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek Foto: MSP

Marie Benešová prý končícího ministra spravedlnosti Jana Kněžínka ujistila, že má v plánu pokračovat v započaté práci. „Po celou dobu jsem se této funkci věnoval s plným nasazením. Moje zhruba desetiměsíční působení ve funkci ministra spravedlnosti pro mne bylo cennou osobní i profesní zkušeností, které si nesmírně vážím,“ bilancoval poslední den ve funkci.

Mezi nejvýznamnější počiny ve funkci zařadil Kněžínek novelu insolvenčního zákona, kterou v lednu napodruhé schválili poslanci a následně ji podepsal prezident republiky. Na oddlužení tak již brzy dosáhne více lidí. Odcházejícího šéfa resortu justice těší také představený návrh zákona o hromadných žalobách nebo nové úpravy znalecké, tlumočnické a překladatelské činnosti. Z dalších legislativních úspěchů jmenoval Jan Kněžínek vládní návrh novely zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu a dva klíčové protikorupční materiály vlády – návrh zákona o lobbování a návrh zákona o ochraně oznamovatelů.

Za působení ministra Kněžínka se podařilo dotáhnout projekt elektronických náramků, na které česká justice čekala od roku 2010. Skončilo dlouholeté čekání na monitorovací systém, který má široké využití od podrobné kontroly odsouzeného po pomoc obětem trestného činu. Dalším z témat, kterým se ministr věnoval již od svého nástupu v červenci 2018, byly platy v justici. Velkým úspěchem pak podle něj bylo navýšení platů zaměstnanců soudů pracujících na pozicích zapisovatelek, vyšších soudních úředníků, asistentů soudců a soudních tajemníků, a to téměř o 14 %. V případě zaměstnanců státních zastupitelství o téměř 15 %. A vyšších odměn se dočkali také pracující odsouzení, jejichž odměna bude nově navázána na minimální mzdu a na výživné pro jejich děti půjde z odměny větší částka. „Jsem přesvědčen, že jsem za dobu mého působení neudělal nic, za co bych se měl stydět, na Ministerstvu spravedlnosti došlo v celé řadě směrů k pozitivním posunům a udělalo se velké množství práce. Ministerstvo spravedlnosti svému nástupci či nástupkyni předávám v dobré kondici a po proběhlé reorganizaci. Zároveň jsem plně připraven napomoci při řešení velkého množství úkolů, které za mého působení ve funkci ministra byly rozpracovány,“ uvedl končící šéf resortu.

Ministr Kněžínek se během výkonu své funkce také  věnoval návštěvám soudů, během kterých získával cenné zkušenosti o reálném fungování justice. Navštívil tak například soudy na severu Moravy nebo Brně. Setkával se také se zástupci profesních komor, například s představiteli advokátů a notářů.

Při oznámení rezignace uvedl, že nikdy netoužil po politické kariéře. Část opozice pokládá Kněžínkův odchod za vynucený a výměnu dává do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, v níž čelí Babiš návrhu na podání obžaloby. V neděli popřel, že by skončil ze zdravotních důvodů.

Jan Kněžínek se včera na krátkém setkání rozloučil se zaměstnanci Ministerstva spravedlnost, dnes odpoledne pak předá úřad své nástupkyni Marii Benešové a poté se vrátí na pozici odborného náměstka Sekce legislativní rady vlády.

(epa)