Pondělí, 29. listopadu, 2021

Kněžínek se ohradil proti tomu, že rezignoval ze zdravotních důvodů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V reakci na slova Romana Onderky (ČSSD), který v Otázkách Václava Moravce na České televizi prohlásil, že ministr spravedlnosti podal demisi ze zdravotních důvodů, uvedl Jan Kněžínek: „Zásadně se ohrazuji proti tvrzením o demisi ze zdravotních důvodů. Jsem, s výjimkou vyššího zdravotního tlaku, zcela zdráv,“ zaslal ministrovu reakci České justici mluvčí resortu Vladimír Řepka.

Jan Kněžínek oznámil, že se rozhodl podat demisi na funkci ministra spravedlnosti ke dni 30. dubna 2019. Své rozhodnutí dlouho zvažoval. „Přijde mi logické odejít v okamžiku, kdy zároveň dochází i k výměnám jiných ministrů,“ uvedl mj. v prohlášení z 18. dubna 2019.

Demisi podá k 30. dubnu, poté se vrátí zpět na úřad vlády. Ve funkci ho nahradí poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici a bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová, kterou nominoval premiér Andrej Babiš (ANO).

Část opozice pokládá odchod Kněžínka za vynucený a výměnu dává do souvislosti s dotační kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby. Soudcovská unie vyzvala vládní představitele, aby jeho výměnu lépe vysvětlili. Státní zástupci označili odchod ministra za překvapivý.

(epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY