Pondělí, 29. listopadu, 2021

Válková: Načasování výměny Kněžínka šťastné není, kauzu Babiš neovlivní

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Poslankyně ANO a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková míní, že výměna v čele ministerstva spravedlnosti nebyla šťastně načasovaná. Je ale přesvědčená o tom, že na trestním stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) tato změna nemůže nic změnit. Řekla to v dnešní Partii televize Prima.

Proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (ANO) se v Česku konaly až desetitisícové demonstrace, zaznívají obavy o nezávislost justice. Válková uvedla, že ministr Jan Kněžínek měl zůstat podle původních plánů v čele úřadu „určitě rok“, jeho činnost se měla vyhodnotit v létě. Premiér si ale podle ní myslel, že změny ve vládě, v níž se vyměnili i ministři dopravy a průmyslu a obchodu, bude lepší udělat najednou. „Já jsem si myslela, že by bylo lepší v tomto případě počkat do léta, protože to vyvolá tyhle nesmyslnosti,“ uvedla Válková.

„Výměna na postu ministra spravedlnosti absolutně nemůže nic změnit na trestním stíhání Andreje Babiše,“ řekla poslankyně ANO, která byla v minulém volebním období od ledna 2014 do března 2015 ministryní spravedlnosti. Soudí, že státní zástupce by měl do konce června rozhodnout, jak naloží s policejním návrhem na obžalobu Babiše a dalších lidí v případu Čapí hnízdo. Může ji podat, vrátit k došetření, případně stíhání zastavit, dodala.

Místopředsedkyně opoziční ODS Alexandra Udženija na Primě uvedla, že obavy a nejistotu demonstrujících lidí chápe. Babiš podle ní výměnu na ministerstvu spravedlnosti dostatečně nevysvětlil, navíc Benešová začala ihned mluvit o možných změnách ve struktuře státního zastupitelství. Místopředseda koaliční ČSSD Michal Šmarda se domnívá, že v nynějším volebním období koncepční změny v justici docílit nelze.

Kabinet ANO a ČSSD čeká také výměna ministra kultury, místo patří sociální demokracii. Šmarda se dnes nevyjádřil k tomu, zda dostal nabídku nahradit Antonína Staňka (ČSSD). Předseda sociální demokracie Jan Hamáček sdělí podle Šmardy jméno sám, připomněl, že Hamáček již uvedl, že půjde o politickou figuru. Regionální příslušnost nebude hrát podle Šmardy roli.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY