Neděle, 17. října, 2021

Nesnesitelné vedro: Zaměstnanci soudů v Brně nebo Ústí mohou jít dříve domů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zaměstnanci ústeckého krajského soudu mohou kvůli vedru odcházet odpoledne dříve domů. Uvedla to mluvčí soudu Marcela Trejbalová. V budově soudu ze 70. let minulého století chybí klimatizace. S ohledem na to, že soudci sedí v talárech i při teplotách nad 30 stupňů Celsia, mohou zvážit jiný termín jednání než je letní. Mimořádný režim panuje i na Krajském soudu v Brně

„Z důvodu vysokých teplot v kancelářích v budově soudu a nemožnosti regulace teploty v letních měsících vydal pan předseda (Luboš Dörfl) opatření, které upravuje pevnou část pracovní doby tak, aby zaměstnanci mohli odpoledne odcházet dřív,“ uvedla Trejbalová.

Na uvážení jednotlivých předsedů senátů je podle Trejbalové ponechána možnost, zda v těchto letních měsících jednání nařídí či zváží jiný termín.

Provozní doba stanovená pro styk s účastníky v úsecích výpisů z veřejného rejstříku a sbírky listin, v pokladně, informačním centru a telefonní ústředně musí být nadále podle mluvčí zajištěna tak, jak je stanoveno v rozvrhu práce.

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem byla postavena v letech 1967 až 1972. Původní objekt musel ustoupit tehdejším představám o modernizaci centra města.

Areál několikrát zaplavila velká voda, budova má narušené základy a například elektroinstalace nevyhovuje současnému používání počítačů. Větráky a žaluzie vliv na pokles teploty v místnostech příliš velký nemají. Instalaci klimatizace brání špatný stav elektrických rozvodů. Při jednom z dnešních jednání soudce proto rozhodl omezit počet lidí z veřejnosti, kteří mohou vstoupit do jednací síně.

Vedro i v Brně

O stavbě nového paláce pro ústecké soudy i státní zastupitelství se mluví od roku 2002. Na základní kámen neexistujícího paláce poklepal na podzim 2013 prezident Miloš Zeman spolu s tehdejší ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (ČSSD). Ministerstvo spravedlnosti před rokem uvedlo, že justiční areál v Ústí nad Labem ve čtvrti Bukov se začne stavět v roce 2020 a dokončen bude do poloviny roku 2023. Projektová dokumentace má být hotova do konce letošního roku.

Vedro sužuje soudy napříč republikou. Při loňské kulminaci veder v Praze zkolaboval svědek. 

Mimořádný režim přijal tento týden i brněnský krajský soud. Běžný provoz je zajištěn do tří a v pátek pouze do dvou hodin odpoledne. „Stejná opatření budou přijímána i v následujícím období v případě opakování nepřiměřené zátěže teplem a veřejnost bude informována prostřednictvím oznámení na stránkách krajského soudu,“ uvedl předseda soudu Milan Bořek. Opatření se nevztahuje na uklízečky a dále na soudce, asistenty a zaměstnance výkonu soudnictví v případech nařízených soudních jednání, v nichž byl začátek ústního projednání věci stanoven na 13.00 hod. a později, případně, v nichž jednání skončí po 13.00 hod.

(čtk, epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY