Úterý, 2. března, 2021

Vláda asi odmítne novelu STAN a TOP 09 o státních zástupcích

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vláda nejspíš odmítne opětovnou novelu, kterou chtějí poslanci STAN a TOP 09 zpřesnit podmínky odvolávání vedoucích státních zástupců. Proti předloze se podle předkládací zprávy postavila jak ministerstva vnitra a spravedlnosti, tak Nejvyšší státní zastupitelství. S novelou naopak souhlasil Nejvyšší soud. S podobným návrhem přišla TOP 09 už dříve, vláda a Sněmovna ji ale před rokem zamítly.

STAN a TOP 09 nynější předlohu předložily před měsícem v souvislosti s výměnou ministra spravedlnosti Jana Kněžínka za Marii Benešovou (oba za ANO). S tím souvisely obavy, že by nová ministryně mohla odvolat vedoucí státní zástupce kvůli kauze Čapí hnízdo premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše.

Novela počítá s tím, že vedoucí státní zástupce by bylo možné odvolat pouze po rozhodnutí kárného senátu. Předloha také vymezuje funkční období vedoucích státních zástupců. V případě nejvyššího státního zástupce by to bylo deset let, u ostatních sedm let.

Ministerstvo spravedlnosti souhlasilo se záměrem stanovit funkční období vedoucích státních zástupců a umožnit jejich předčasné odvolávání pouze cestou kárného řízení, což by vyloučilo jejich sesazení podle vůle exekutivy. V poslanecké předloze ale podle ministerstva chybí pravidla pro výběr vhodných adeptů na vedoucí státní zástupce.

Úřad Benešové odmítl i změnu mechanismu jmenování náměstků vedoucích státních zástupců. „K diskusi je rovněž i to, zda kárným žalobcem vedoucích státních zástupců má být veřejný ochránce práv,“ dodalo ministerstvo, podle níž téma vhodněji upraví chystaný vládní návrh. Podobné výhrady měly ministerstvo vnitra a Nejvyšší státní zastupitelství.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY