Sobota, 4. prosince, 2021

67 senátorů chce, aby se Praha seriozně postarala o Slovanskou epopej

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Většina senátorek a senátorů, včetně předsedy Senátu PČR Jaroslava Kubery, projevila zájem o další osud unikátního díla Slovanská epopej. Společně oslovili také primátora Prahy Zdeňka Hřiba a radní pro kulturu Hanu Třeštíkovou.

Celkem 67 členů Senátu Parlamentu České republiky se zajímá o další osud jednoho z nejvýznamnějších secesních děl na našem území – Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Senátorky a senátoři vyzvali zastupitele hlavního města Prahy, aby přistoupili k otázce prezentace Slovanské epopeje seriózně a přijali taková opatření, která umožní předvídatelné a rozumné kroky k jejímu vystavení a zpřístupnění veřejnosti.

Z textu výzvy: My níže podepsaní vyzýváme pražské zastupitele, aby Slovanskou epopej neschovávali a využili možnost ji vystavit, která se nabízí v Moravském Krumlově. Je to dílo národního významu a zaslouží si, abychom jej mohli obdivovat.

Iniciátor výzvy, senátor Herbert Pavera, říká: „ Uplynulo již osum let od přestěhování Slovanské epopeje do Prahy. Za tu dobu bylo slyšet o spoustě míst, kde by mělo být těchto jedinečných 20 pláten vystaveno. Realita je ovšem taková, že dar Alfonse Muchy je v tuhle chvíli srolován v depozitáři a o umístění Slovanské epopeje v jejím novém domově v Praze se pouze spekuluje. Senátorky a senátoři se na vlastní oči seznámili se stavem zámku Moravský Krumlov. Prostudovali si také mnohé historické dokumenty, korespondenci, stanoviska významných institucí a přečetli si celou řadu osobních vyjádření aktérů tohoto smutného příběhu. Došli jsme k přesvědčení, že do té doby, než Praha „vystaví výstavní síň“ je zapůjčení Slovanské epopeje do Moravského Krumlova tím nejlepším řešením, které má svůj symbolický i ekonomický rozměr“.

Výzvu podepsali např. předseda Senátu PČR Jaroslav Kubera, místopředsedové Senátu Jiří Růžička, Jiří Oberfalzer, Milan Štěch, Jan Horník, senátoři Václav Hampl, Pavel Fischer,  David Smoljak, Jitka Seitlová,  Anna Hubáčková, Alena Dernerová,  Lukáš Wagenknecht, Marek Hilšer, Mikuláš Bek, Miloš Vystrčil, Tomáš Czernin, Jiří Drahoš a další.

Senátoři také oslovili s žádostí o setkání primátora města Prahy Zdeňka Hřiba a radní pro kulturu Hanu Třeštíkovou,  které chtějí osobně seznámit s výzvou a důvody a okolnostmi jejího vzniku.

-red-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY