Soud zastavil stíhání bývalého žalobce Grygárka

Někdejší náměstek pražského vrchního státního zastupitelství Libor Grygárek Foto: archiv

Městský soud v Praze zastavil stíhání bývalého náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka, který byl obžalován ze zneužití pravomoci v souvislosti s kauzou lobbisty Romana Janouška. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. Rozhodnutí podle něj není pravomocné. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, proti němu podalo stížnost.

„Informaci, že moje stíhání bylo zastaveno, jsem dostal o víkendu,“ řekl Seznamu Grygárek, který obvinění od počátku odmítal. Jeho obžaloba se týkala mimo jiné okolností spojených s vyřizováním žádosti o právní pomoc, kterou českým žalobcům zaslalo Švýcarsko. Podle dřívějšího obvinění, které padlo již v roce 2013, Grygárek nedal pokyn k objasnění údajného praní špinavých peněz v zahraničí. O kauze, která se táhne dlouhé roky, Česká justice pravidelně informuje.

Předsedkyně senátu Městského soudu v Praze od loňského září už několikrát požádala o prodloužení lhůty k rozhodnutí o nařízení  hlavního líčení. Naposledy požádala o prodloužení lhůty pro první úkon ve věci: „Předsedkyně senátu si od vedení soudu nechala prodloužit lhůtu pro první úkon ve věci. Kromě jiného z toho důvodu, že si vyžádala dokumenty od obou vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci. Tyto materiály důležité pro posouzení ve věci dorazily před několika dny,“ uvedla na dotaz České justice na konci června mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Podnikateli Janouškovi, o jehož spojení s Grygárkem opakovaně psala média, zablokovala konta ve Švýcarsku tamní prokuratura. Kvůli podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti vyšetřovala pohyby peněz v celkové výši dvou miliard korun, s žádostí o právní pomoc se obrátila i na české žalobce. Podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci ale obžalovaný nedal pokyn k řádnému objasnění případu a existuje důvodné podezření, že tak postupoval záměrně kvůli osobnímu vztahu. V roce 2010 Švýcaři případ odložili.

Janouška poslaly soudy na 4,5 roku do vězení za to, že v roce 2012 srazil opilý autem ženu v pražské Michli. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Trest nastoupil v listopadu 2014. V brněnské věznici zůstal do března 2016, potom byl kvůli zdravotním důvodům dočasně propuštěn na svobodu.

(čtk, epa)