Chadimová, Cibulka či Kratochvíl: Které abolice vzbudily pozornost?

Prezident Miloš Zeman Foto: hrad.cz

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek řekl, že plánuje zastavit případné stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, pokud by bylo obnoveno. Abolice by byla výjimečná v tom, že by ji musí kontrasignovat premiér. Došlo by tak k bezprecedentnímu narušení rovnováhy mocí, protože Babiš by podepsal milost sám sobě. I v minulosti však prezidenti udělovali abolice, které vzbudily pozornost.

Václav Havel (ve funkci 1993 až 2003)

17. března 1994 – Prezident Havel nařídil zastavit stíhání vydavatele Petra Cibulky pro trestný čin hanobení prezidenta republiky. Ten v roce 1993 zažaloval Václava Havla za to, že odsoudil zveřejnění seznamu agentů StB v jeho listu a při soudním jednání pak prezidenta slovně napadl, když na jeho adresu pronesl slova „Vašku, jsi prase, jsi hovado“.

18. srpna 1995 – Havel nařídil zastavit trestní stíhání vedené proti Martě Chadimové, obžalované v kauze týkající se majetku kláštera na Strahově. Chadimová milost odmítla, soudní proces tak pokračoval, soud měl rozhodovat pouze o vině, nikoliv o trestu. Soudní řízení kvůli restitučnímu podvodu pokračovalo až do října 2003, kdy nakonec Chadimová milost přijala.

Václav Havel Foto: Wikipedia

3. října 2000 – Prezident zastavil trestní stíhání redaktorů Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka, kteří čelili obvinění z nadržování pachateli trestného činu v souvislosti s kauzou Olovo. Odmítli totiž prozradit svůj zdroj. Oba novináři milost odmítli, v březnu 2001 pak pražské městské státní zastupitelství stíhání zastavilo. Žalobkyně dospěla k závěru, že skutek, tak jak byl popsán při obvinění, není trestným činem.

Václav Klaus (ve funkci 2003 až 2013)

7. září 2004 – Klaus zastavil stíhání tří severokorejských šiček, které v dubnu 2004 napadly štáb České televize. Ženy se násilím zmocnily kazety s reportáží, čímž podle žalobce způsobily asi dvacetitisícovou škodu. Podle hlavy státu hrozilo, že újma, která by dělnicím vznikla, by mohla být nepřiměřená škodě, kterou způsobily a kterou byly ochotny nahradit.

15. dubna 2008 – Prezident zastavil stíhání podnikatele Zdeňka Kratochvíla, šéfa společnosti ICOM transport, stíhaného za hospodářskou trestnou činnost. Důvodem byl jeho zdravotní stav, podle posudků trpěl duševní chorobou a nebyl schopen chápat smysl řízení. Milost vyvolala pochyby, protože podnikatel v minulosti podporoval ODS, jejímž byl Klaus čestným předsedou. Prezident podle svých slov o sponzorskému daru od Kratochvíla nevěděl. Muž stále řídí svou firmu.

8. listopadu 2012 – Klaus zastavil trestní stíhání dvou členů své ochranky za porušení povinnosti strážní služby. Martin Čech a Tomáš Jelínek čelili obvinění kvůli chybám při mítinku v Chrastavě, kde na prezidenta střílel muž z airsoftové pistole. Střelec později dostal podmíněný trest, soud jej potrestal za útok na veřejnou osobu.

Bývalý prezident Václav Klaus Foto: archiv

1. ledna 2013 – Prezident Klaus vyhlásil částečnou amnestii, na jejímž základě opustilo vězení zhruba 6500 vězňů a byly prominuty i menší tresty. Rovněž zastavil stíhání trvající déle než osm let u trestných činů se sazbou do 10 let. Za to se na něj snesla kritika, neboť abolice se týkala i hospodářských kauz s miliardovými škodami, například některých obviněných v případu H-Systemu nebo části případu zmanipulovaných konkurzů kolem soudce Jiřího Berky. Zastaveno bylo třeba také stíhání bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby a jeho dvou spoluobviněných v kauze pronájmu Českého domu v Moskvě.

Miloš Zeman (ve funkci od 2013)

27. září 2016 – Prezident Miloš Zeman rozhodl poprvé a zatím naposledy o zastavení trestního stíhání, které se týkalo maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Obviněný nebyl kvůli poškození mozku po cévní mozkové příhodě a duševní poruše schopen chápat smysl trestního řízení, které bylo přerušeno. Žádost o milost podala sama státní zástupkyně, která v dané fázi nemohla trestní řízení podle zákona zastavit.

19. září 2019 – Prezident v rozhovoru pro televizi Barrandov uvedl, že kdyby bylo obnoveno nedávno zastavené stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo, takzvanou abolici by v případě předsedy vlády udělil. Doufá ale, že to nebude nutné.

(čtk, epa)