Senát navrhuje doživotní funkce státních zástupců, ruší hranici 70 let pro odchod

Městské státní zastupitelství Ilustrační foto: archiv

Skupina senátorů v čele s Martinem Červíčkem z ODS navrhla vlastní novelu zákona o státním zastupitelství, kde je mandát státních zástupců nově koncipován bez věkového omezení. Podle důvodové zprávy mají lidé nad 70 let právo volit, jsou svéprávní, a proto mají rovněž právo být ve funkcích státních zástupců. Senátoři tak rušením hranice 70 let pro odchod z funkce narovnají diskriminaci. 

Zatímco ministryně spravedlnosti Marie Benešová brzy pošle svou novelu zákona o žalobcích na vládu, v senátu vznikl další návrh. „Hlavním cílem návrhu je posílení nezávislosti státních zástupců na eventuálních tlacích a politických vlivech,“ uvádí se v důvodové zprávě.

Kromě toho chtějí senátoři odstranit diskriminaci státních zástupců a zavést doživotní výkon jejich funkcí: „Vedle opatření přispívajících ke zvýšení nezávislosti soustavy státního zastupitelství návrh odstraňuje věcně nedůvodnou, a tedy nepřípustnou, diskriminaci na základě věku, projevující se v úpravě zániku funkce státního zástupce ex lege při dosažení věku 70 let,“ uvádí se doslova v důvodové zprávě.

Čtěte také: Ombudsmanka: Konec služebního poměru státního zaměstnance ve věku 70 let není diskriminace

Buď jiná funkce nebo smrt

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Irena Válová