Úterý, 19. října, 2021

Miloslav Výborný končí jako soudce NSS, podal rezignaci

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nejvyšší správní soud (NSS) bude opět o jednoho soudce slabší. V mandátu nebude dále pokračovat soudce a někdejší politik Miloslav Výborný. „Je to k 31. prosinci tohoto roku. Důvody pan doktor neuvedl, což ani nemusí,“ sdělila České justici mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Podle informací České justice končí Výborný, kterému je 67 let a pochází z Chrudimi, z rodinných důvodů. Nechce už také dále dojíždět do Brna. Dlouhodobě přetížený NSS se potýká s nedostatkem soudců. V poslední době odešla Jana Brothánková, která později zemřela. Do důchodu odešla také soudkyně Marie Žišková. Ke konci roku talár odloží také dlouholetý soudce Petr Průcha. Soud by snad mohla v příštím roce posílit advokátka Sylva Šiškeová. Ta podle informací České justice na začátku října uspěla i při veřejném slyšení na plénu NSS. „Po jednání pléna se sešla Soudcovská rada, která se jednomyslně shodla na doporučení předsedovi soudu činit další kroky v procesu směřujícím ke jmenování Mgr. Šiškeové soudkyní NSS. Předseda soudu se již obrátil na ministryni spravedlnosti s podnětem k podání návrhu prezidentu republiky na její jmenování soudkyní s následným přidělením k výkonu soudnictví u Nejvyššího správního soudu,“ dodala Dostálová.

Miloslav Výborný vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Po ukončení studií pracoval v advokacii nejprve jako advokátní koncipient, poté jako samostatný advokát. V roce 1992 byl zvolen poslancem České národní rady, následně byl poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Zde působil jako člen Ústavně-právního výboru a jako předseda Mandátového a imunitního výboru. V letech 1996 – 1997 vykonával funkci ministra obrany a v roce 1998 zaujal funkci ministra – předsedy Legislativní rady vlády. Dne 3. června 2003 byl jmenován soudcem Ústavního soudu České republiky, kde působil ve IV. senátu. Soudcem Nejvyššího správního soudu byl jmenován v roce 2013. Je otcem předsedy lidovců Marka Výborného.

(epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY