Sobota, 31. července, 2021

Podle advokátů je vznik zákona o hromadných řízení nepřehledný, měl by být znova připomínkován

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Legislativní proces ohledně návrhu zákona o hromadných žalobách se stal naprosto nepřehledným, když byl materiál několikrát zásadním způsobem přepracován, takže neodpovídá ani věcnému záměru, ani návrhu, který šel do připomínkového řízení. Uvedli to zástupci České advokátní komory (ČAK) v prohlášení pro Českou justici.

Připravovaný zákon se nejnověji omezí pouze na vztahy mezi podnikateli a spotřebiteli. Na straně žalobce tak mohou být pouze spotřebitelé. Na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně na téma Hromadné žaloby jako cesta k vymáhání práva vedoucí oddělení civilního práva procesního ministerstva spravedlnosti Anežka Janoušková zdůraznila, že resort chce systém, který bude využívaný, ale současně bere vážně varování před jeho zneužíváním, proto reagovalo na kritické názory odborné veřejnosti zásadními úpravami. Právě zneužití žalob v konkurenčním boji se někteří podnikatelé obávají. Hospodářská komora ČR tvrdí, že předpis vytváří příležitost pro nový legální byznys podobný vydírání.

V rámci mezirezortního připomínkového řízení se proti návrhu negativně vyslovil Nejvyšší soud nebo Unie zaměstnavatelských svazů. Zásadní připomínky měli i advokáti, připomínky ale podle ČAK již nemohou být aktuální, když návrh opakovaně významně změnil podobu. „Při takto rozsáhlých změnách by měl být materiál znovu rozeslán do připomínek, neboť v opačném případě nemají připomínková místa možnost se vyjádřit k aktuálnímu znění, které je diametrálně jiné než to předchozí,“ reaguje na změny ústy své mluvčí Ivy Chaloupkové ČAK.

Zastavit legislativní práce a počkat na směrnici EU

Rozhodnutí omezit hromadná řízení pouze na spotřebitelské spory považuje Komora za vhodné. „Jde o rozhodnutí, které Česká advokátní komora dlouhodobě prosazuje s ohledem na naprostou nejasnost dopadů původního širokého návrhu zákona na podnikatelské prostředí,“ připomíná Chaloupková.

ČAK trvá na tom, že je potřeba legislativní práce zcela zastavit a počkat na přijetí připravované směrnice Evropské unie. „Nelze připravovat harmonizační předpis ještě před tím, než je přijat příslušný evropský právní předpis,“ dodává mluvčí Komory. Janoušková na konferenci uvedla, že není tajemstvím, že původní koncept návrhu zákona vycházel z amerického modelu class action. Od této teze ministerstvo postupně ustoupilo, několikrát návrh „překopalo“ a nyní se podle jeho zástupců snaží vyjít vstříc směrnici o zástupných žalobách.

Poslanec Patrik Nacher (ANO) na konferenci řekl, že někteří spotřebitelé se nechtějí soudit s podnikateli z důvodu takzvané racionální apatie. Spočívá to v tom, že nechtějí vynakládat peníze na spory kvůli stokorunové újmě.

Výhrady k návrhu vyslovil advokát Michal Sylla z PRK Partners. Varoval například, že spotřebitel by na konci řízení nemusel dostat vůbec nic. Upozorňoval, že pokud bude spotřebitel členem žalující skupiny, nebude mít nic víc než práva vymezená zákonem. Například bude smět pouze nahlížet do spisu, ale už si z něj nebude moci pořizovat výpisy.

Zákon, který by umožnil podávat hromadné žaloby, slíbila vláda Andreje Babiše (ANO) v programovém prohlášení. Zavedení této možnosti do českého právního řádu má ale řadu kritiků, kteří se obávají mimo jiné jejího zneužití. Podle nich například hrozí, že se objeví spekulanti, kteří budou skupovat pohledávky poškozených. Vláda se měla návrhem zákona zabývat v lednu, projednávání ale odložila. Normu také na první pokus odmítla legislativní rada vlády.

Eva Paseková

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY