Středa, 19. ledna, 2022

Vězni budou šít roušky, měsíčně zvládnou zhruba 40.000 kusů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Čeští vězni budou šít ochranné roušky, aby pomohli vyřešit jejich aktuální nedostatek. Podle odhadů Vězeňské služby jich měsíčně zvládnou vyrobit až 40.000 kusů. Jako první se do pomoci zapojila pardubická mužská věznice, v níž odsouzení za normálních okolností šijí vězeňské prádlo. Uvedla to mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová.

„Vězni budou vyrábět ochranné roušky určené k opakovanému použití, a to ze zdravotnicky doporučených materiálů,“ popsala mluvčí. „Ušité pomůcky nabídneme státu, ať je mezi občany rozdělí podle vlastního uvážení,“ dodala. Část roušek zřejmě zamíří i mezi příslušníky a zaměstnance Vězeňské služby.

V Pardubicích zahájili odsouzení výrobu roušek už dnes. Sbor se iniciativu chystá rozšířit i do dalších věznic na základě toho, jaký bude zájem odběratelů. Věznice bude vybírat podle toho, zda v nich funguje šicí dílna.

Látkové roušky nechrání svého nositele před nákazou novým typem koronaviru, zabrání ale nakaženým šířit virus. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes přiznal, že roušek je nedostatek. Společně s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) zároveň vyzval lidi, aby si na veřejnosti zakrývali ústa a nos – když ne rouškou, tak šálou nebo šátkem. Lidé na sociálních sítích sdílejí návody, jak si roušky ušít svépomocí. Obchody s látkami a textilní galanterie kvůli tomu dostaly výjimku ze zákazu otevření, který vláda vyhlásila ve snaze zastavit šíření nákazy.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY