Úterý, 15. června, 2021

Senátoři napadnou u Ústavního soudu podmínky pro pendlery

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Skupina senátorů v čele s Miroslavem Balatkou (klub STAN) se chystá u Ústavního soudu (ÚS) napadnout opatření vlády, upravující režim pro tzv. pendlery. Podle senátorů se totiž jedná o úpravu nelogickou, nedostatečně odůvodněnou a představující navíc nepřiměřené břemeno.

Aktuálně platí pro přeshraniční pracovníky, tzv. pendlery, dvojí režim. V první skupině, pro kterou platí mírnější pravidla, jsou například lékaři, zdravotní sestry či zaměstnanci složek integrovaného záchranného systému. V druhé pak ostatní pracovníci. Různá omezení spočívají v povinnostech předkládat negativní testy na přítomnost koronaviru v těle a při využívání hraničních přechodů.

Právě nelogičnost zvolených omezení a jejich nedostatečné zdůvodnění mají být jedním z důvodů, proč se chtějí senátoři obrátit na Ústavní soud. Jak České justici potvrdil senátor Balatka, není například zřejmé, proč mírnější omezení mají pracovníci zdravotnických zařízení, u nichž je vyšší riziko nákazy.

Senátoři také zpochybňují plošnost omezení, nezohledňující rozdíly v počtu nakažených v příhraničních regionech, kde pendleři žijí a pracují.

Jak Česká justice informovala, vládní omezení pro pendlery čelí také žalobám u správních soudů. 

Skupina senátorů také připravovala ústavní stížnost na původní plošný zákaz vycestovat, kterým vláda omezila pohyb osob v počátcích pandemie. 

(pd)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY