Předseda Vrchního soudu v Praze navrhne Horáčka na místopředsedu

JUDr. Roman Horáček, Ph.D. Foto: VS Praha

Předseda pražského vrchního soudu Luboš Dörfl navrhne ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) jmenovat pátým místopředsedou soudu Romana Horáčka. Horáček, který na Vrchním soudu v Praze působí od roku 2014 a je odborníkem na průmyslová práva, je ode dneška pověřen řízením civilního úseku. Soud o tom informoval na webu. Dörfl podá návrh na Horáčkovo jmenování místopředsedou v nejbližších dnech.

„Doktor Horáček patří mezi špičkové odborníky našeho soudu a jeho představy o dalším směřování úseku civilního soudnictví u Vrchního soudu v Praze jsou mi blízké. Je respektovaným předsedou Soudcovské rady našeho soudu a já věřím, že bude mít i přirozenou autoritu k prosazení potřebných změn na oddělení, které bude řídit,“ uvedl Dörfl.

Dosavadními místopředsedy Vrchního soudu v Praze jsou Ivana Mlejnková, Stanislav Bernard, Jan Sváček a František Kučera, který je prvním místopředsedou. Po jmenování Horáčka jich bude pět.

Předsedou pražského vrchního soudu je od letošního 2. ledna Dörfl. Nahradil Jaroslava Bureše, kterému skončilo sedmileté funkční období. Druhým uchazečem o post předsedy byl Sváček. Dörfl po uvedení do funkce řekl, že chce, aby byl soud více otevřený veřejnosti a že by také mohl zveřejňovat některá svá pravomocná rozhodnutí. Tento projekt už je spuštěn.

Dörfl v rozhovoru v Lidových novinách dnes uvedl, že si Horáčka povolal jako posilu k provedení všech změn na soudu. Jde o organizační změny v senátech, v rozdělování případů a souvisí i s generační výměnou soudců. „Před kolegou Horáčkem nyní stojí mnoho personální práce. Pro svůj úsek bude muset získat nové odborníky z krajských soudů,“ řekl LN Dörfl.

Horáček po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze působil 12 let jako právník u Úřadu pro vynálezy a objevy, který se později transformoval na Úřad průmyslového vlastnictví. Jeho praxe později definovala i jeho specializaci u soudu, je předsedou specializovaného senátu Vrchního soudu v Praze se zaměřením na průmyslová práva. Dlouhodobě se věnuje ochranným známkám, označení původu, doménovým jménům, vymáhání práv k průmyslovému vlastnictví a ochraně práv z průmyslového vlastnictví na internetu. Od roku 2006 přednáší tuto problematiku na Metropolitní univerzitě v Praze. Na Vrchním soudu v Praze je Horáček od roku 2014, předtím sedm let působil jako soudce u Městského soudu v Praze.

(čtk)