Nedostatek místa i hrozba povodní: V příštím roce má být jasné, kdo postaví justiční palác v Ústí

Krajský soud v Ústí nad Labem, kde sídlí i státní zastupitelství Foto: archiv

Výběr zhotovitele justičního paláce v Ústí nad Labem se uskuteční v příštím roce, pokud vláda jeho vybudování schválí. Na stavbu se čeká už 18 let. Krajskému soudu současná budova v záplavové zóně u Labe nestačí a pronajímá si prostory v centru. V objektu litoměřického soudu vznikne pro severočeskou justici velká jednací síň. Uskuteční se tam mj. hlavní líčení v kauze ROP Severozápad. Uvedla to mluvčí krajského soudu Veronika Suchoňová.

„V současné době probíhají práce na projektové dokumentaci k zadávacímu řízení,“ uvedla. V roce 2016 tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) uvedl, že jeho resort má na stavbu zajištěných 1,7 miliardy korun. Podle tehdejšího vyjádření se měla budova v roce 2021 otvírat.

O stavbě nového justičního areálu pro ústecký soud i státní zastupitelství se mluví od roku 2002. Současná budova, která funguje od roku 1974, potřebám soudu nevyhovuje. Leží v zátopovém území. Při povodních objekt několikrát zatopila voda. Nový justiční palác by měl stát ve čtvrti Bukov. „Když jsem byla na jmenovacím ceremoniálu na Hradě, tak jsem se opatrně ptala paní ministryně Benešové, jak to vypadá. Paní ministryně mě ubezpečila o tom, že se na tom stále pracuje a jedná se o peníze, jejichž část již byla alokována. Museli jsme udělat soustu stavebních a investičních akcí, abychom vůbec mohli ve staré budově zůstat. Životnost tzv. boletických panelů je omezená a museli jsme je draze vyměnit. A statik říká, že kdyby přišly další povodně, tak nebude možné budovu udržet,“ řekla předsedkyně soudu Lenka Ceplová v rozhovoru pro Českou justici.

Kvůli nedostatku místa už z budovy krajského soudu odešlo krajské státní zastupitelství a okresní státní zastupitelství. Obě instituce si zatím pronajímají prostory v soukromých budovách v centru města. V nové budově má sídlit krajský a okresní soud se státním zastupitelstvím, Probační a mediační služba, pobočka ministerstva spravedlnosti nebo ústecký Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Čtěte také: Šéfka ústeckého krajského soudu Lenka Ceplová: Kontroly jsou důležité, v justici jsou ale lidé strašně málo chváleni

Do budovy u Labe se už nevejde ani celý krajský soud. Letos si pro potřeby správního soudnictví pronajal kancelářské prostory v Paláci Zdar v centru. „Tento stav je způsoben nárůstem … agendy a s tím související potřebou vyššího počtu zaměstnanců,“ uvedla Suchoňová. Do objektu na Střekově se přitom musí kvůli jejímu špatnému stavu stále investovat, naposledy se třeba pořizovala klimatizace do několika jednacích síních.

Problémem začíná být velikost soudních síní. „U některých typových trestních řízení dochází k tomu, že se navyšuje počet obžalovaných a počet poškozených,“ uvedla mluvčí. Proto se vytvoří jedna velká jednací místnost u soudu v Litoměřicích. Tam se má projednávat v druhé polovině roku 2021 případ ROP Severozápad. V kauze podal státní zástupce obžalobu na 27 místních politiků a podnikatelů.

V minulosti se mluvilo také o stavbě nového okresního soudu v Mostě. Pozemek k tomu stát vlastní. „Výstavba nové soudní budovy v současné době není aktuální,“ řekla předsedkyně mosteckého soudu Radka Heresová.

Na základní kámen neexistujícího justičního paláce v Ústí v říjnu 2013 poklepal prezident Miloš Zeman společně s ministryní Marií Benešovou (ČSSD). Termín dokončení byl tehdy odhadován na rok 2018.

(čtk, epa)