Čtvrtek, 28. října, 2021

Exekutor chtěl za vyklizení Kliniky tři sta tisíc, ÚS to považuje za nespravedlivé

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil rozhodnutí o odměně pro exekutora Iva Luhana za vyklizení někdejšího Autonomního sociálního centra Klinika. Od Terezy Virtové, členky kolektivu Kliniky v Praze na Žižkově, žádal Luhan více než 290.000 korun. Sumu stanovil nikoliv za jednu nemovitost, ale podle počtu místností. Bylo to v rozporu s principem elementární spravedlnosti, konstatoval ÚS.

„Argumentace v odůvodnění napadeného příkazu, kterou použil soudní exekutor a následně převzal i exekuční soud, je z ústavněprávního hlediska v příkrém rozporu nejen s judikaturou ÚS, relevantní komentářovou literaturou a standardními metodami interpretace práva, ale také s obecným principem elementární spravedlnosti, která musí být přítomna v každém procesu, ve kterém se interpretuje a aplikuje právo,“ stojí v nálezu, který je dostupný na webu ÚS. Připravoval jej soudce zpravodaj Tomáš Lichovník.

Luhan podle stížnosti Virtové několik let předběžně vyčísloval svou odměnu na zlomek později požadované částky. Nakonec odměnu stanovil nikoliv za jednu nemovitost, ale podle počtu místností – za každou 10.000 korun. V objektu Kliniky bylo 35 místností plus zahrada, což činilo 360.000 korun bez daně z přidané hodnoty.

S ohledem na okolnosti pak exekutor požadovanou odměnu snížil na dvě třetiny, což po započtení daně činilo 290.400 korun. Obvodní soud pro Prahu 3 příkaz k úhradě potvrdil. Virtová považovala odměnu za účelově navýšenou. Ústavní soudci zrušili jak rozhodnutí obvodního soudu, tak samotný příkaz k úhradě. Exekutor by tedy měl vydat nový příkaz.

Budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na Žižkově obsadili aktivisté v prosinci 2014. Později měli objekt v bezplatné výpůjčce. Když smlouva vypršela a budovu získala Správa železnic, nechala ji vyklidit exekutorem. Odměnu pak exekutor žádal od Virtové.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY