Pátek, 18. června, 2021

Poslanec Michálek se snaží mluvit do zakázek na ministerstvu spravedlnosti. Přestaňte vyvíjet nátlak, vyzývá ho Benešová

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Na Ministerstvu spravedlnosti je nyní v běhu několik důležitých výběrových řízení v oblasti IT a další se připravují. Elektronizace justice je prioritou současné vlády i opozičních stran. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek však soudí, že vyhlašovat výběrová řízení před koncem volebního období není správné. „Drzost poslance Michálka mě udivuje a vyzývám ho, ať přestane vyvíjet nátlak na zaměstnance ministerstva. Nedělám to já, tak nerozumím, z jaké pozice to dělá on,“ reagovala pro Českou justici ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Zakázky v oblasti informačních technologií na Ministerstvu spravedlnosti se řešily na posledním sněmovním podvýboru pro digitalizaci justice, jemuž Michálek předsedá. „Domníváme se, že vyhlašovat těsně před volbami zakázky za stovky milionů korun v této oblasti, kde není jistota kvality zadávací dokumentace, by nebylo správné,“ sdělil Michálek České justici s tím, že podle něj na schůzi podvýboru zástupkyně ministerstva uznala výhrady Pirátů a Starostů a nezávislých. Ti si myslí, že by resort potřeboval více odborníků na plný úvazek pro zvládnutí digitalizace.

Koalice Pirátů a Starostů prosazuje elektronický soudní spis a možnost vzdáleného nahlížení do něj, funkční náramky pro vězně, přehledné statistiky umožňující sledovat doby řízení a míru potvrzení rozsudků ve srovnatelných agendách.

Odborníci na veřejné zakázky upozorňují, že tendry nemohou být ukončeny pouze kvůli začátku nového volebního období. Hrozí pak například, že by resort mohl přijít o již schválené a čerpané zdroje z evropských dotačních fondů. Pokud by se realizace projektů digitalizace měla ohlížet na politické souvislosti, žádný by se nikdy nezrealizoval, protože nějaké volby či jejich hrozba je tady stále, shodují se experti. Chod státu a justice se podle nich nemůže zastavit kvůli přání opozice.

Ministryně Benešová už dříve při interpelacích v Poslanecké sněmovně přiznala, že elektronizace justice má zpoždění. Jde podle ní o rest Ministerstva spravedlnosti, který se ona sama snaží řešit a napravovat. Resort v poslední době představil například nové elektronické insolvenční formuláře nebo internetovou databázi soudních rozhodnutí.

(epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY