Úterý, 19. října, 2021

Benešová: V prvním čtvrtletí přibylo 40 nových znalců, jsou noví zájemci

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Za první letošní čtvrtletí přibylo v tuzemsku asi 40 nových soudních znalců. Proti loňsku jich ubyla asi tisícovka, šlo ale o neaktivní, staré nebo nemocné znalce. Při dnešních interpelacích to řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) v odpovědí na interpelaci Jakuba Michálka (Piráti), který se na ni obrátil právě kvůli obavám z poklesu počtu znalců i kvůli jejich nízkým odměnám.

Ministryně řekla, že o odměnách chce jednat ještě s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Situace podle ní ale není „tragická.“

Podle ministryně jsou další zájemci o pozici znalce a momentálně se připravuje jmenování 40 až 50 dalších. Uvítala, že jsou mezi nimi zájemci o obory považované za neatraktivní.

Soudní znalci i tlumočníci se od letošního roku řídí novými zákony. Tyto zákony by jim měly přinést přísnější podmínky pro práci, ale i vyšší odměny. Benešová řekla, že pokud by nebyla krize kvůli koronaviru, vyjednala by lepší podmínky pro znalce. Takto bude muset jednat ještě s ministryní financí a naléhat na ni, aby zvýšila objem peněz znalcům pro příští rok. Řekla také, že nový zákon o znalcích je dobře připravený a není to takový strašák, jak se původně zdálo.

Každý zájemce o práci znalce má nyní právní nárok na jmenování, pokud složí vstupní zkoušku a doloží požadované vzdělání odpovídajícího směru. Dosavadním znalcům znalecké oprávnění nezaniklo. Na složení nové zkoušky a podání žádosti o zápis do seznamu znalců mají následujících pět let.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY