Neděle, 24. října, 2021

Vláda na druhý pokus schválila jako kandidáty k ESLP Simona, Šimáčkovou a Langáška

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

O místo soudce Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) budou za Česko usilovat soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon, ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková a soudce Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek. Kandidátní listinu dnes na druhý pokus schválila vláda, řekla na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

„Teď už bude následovat poslední krok, kdy se kandidátní listina dostane do Parlamentního shromáždění Rady Evropy,“ řekla ministryně. Shromáždění pak zvolí českého následovníka Aleše Pejchala, kterému u ESLP končí 31. října devítiletý mandát.

Nad českou nominací se vznášely pochybnosti poté, co vláda projednávání kandidátů v červnu přerušila.

Do výběrového řízení se přihlásilo sedm zájemců. Byl mezi nimi i tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, kterého výběrová komise loni v listopadu označila jako prvního náhradníka za vítěznou trojicí soudců.

ESLP projednává případy, které se týkají porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Zájemci o funkci musí být českými občany. Měli by také aktivně ovládat oba jednací jazyky soudu, tedy angličtinu a francouzštinu. Vedle vysokého morálního charakteru musí splňovat i podmínky vyžadované pro výkon funkce soudce některého z českých nejvyšších soudů nebo Ústavního soudu, případně být uznávanými právníky.

(epa, čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY