Sobota, 28. května, 2022

Klíčový senátní výbor odmítl nominaci Poledníka na ústavního soudce

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kandidaturu advokáta Petra Poledníka na ústavního soudce dnes odmítl ústavně-právní výbor. Zachoval se stejně jako výbor pro lidská práva. Senát o nominaci rozhodne za týden. Očekává se, že ani horní komora neschválí v tajném hlasování návrh na jmenování bývalého místopředsedy České advokátní komory mezi ústavní soudce, který předložil prezident Miloš Zeman.

Poledníka nominoval Zeman jako nástupce Kateřiny Šimáčkové, která přešla loni k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský zalitoval, že prezident nenavrhl ženu, neboť ústavní soudkyní je nyní pouze Milada Tomková.

Kritici vytýkali Poledníkovi mimo jiné to, že s výjimkou rozhodcovské zkušenosti nepůsobil u žádného soudu a jeho publikační činnost je zaměřena většinou na historii advokacie. Advokát uvedl, že by Ústavnímu soudu mohl přispět 42 lety své praxe. Výtky, že například nerespektoval při exekučních řízeních rozhodnutí Nejvyššího soudu o nezákonných exekucích, Poledník označil za nedůvodné. Zdůraznil, že nikdy nebyl vyšetřován ani kárně stíhán.

Sedmdesátiletý Poledník v advokacii působí od roku 1976 po absolvování Právnické fakulty nynější Masarykovy univerzity v Brně. Nemá specializaci, ale zvýšený zájem věnuje trestnímu právu. Je také členem Slovenské advokátní komory. „Složení soudcovského sboru by mohl obohatit jako odborník z aplikační praxe bez úzkého zaměření,“ uvedl v žádosti Zeman. Proti Poledníkově nominaci se vyslovili už dříve zástupci senátorských frakcí.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY