Proti zahájení trestního stíhání v kauze darovaných bitcoinů podali stížnosti všichni tři nově obvinění. Rozhodne o nich Nejvyšší státní zastupitelství. Jména obviněných z praní špinavých peněz a zneužití pravomoci úřední osoby Vrchní státní zastupitelství nesdělilo, a to s ohledem na trestní řád. Podle informací z médií ale jde o exministra spravedlnosti Pavla Blažka (dříve ODS), jeho někdejšího náměstka Radomíra Daňhela a advokáta Kárima Titze.

Lhůta na podání stížností je třídenní a uplynula ve čtvrtek. „Stížnosti byly podány blanketně s tím, že bylo avizováno jejich dodatečné odůvodnění. Stížnosti dosud nebyly předloženy nadřízenému státnímu zástupci k rozhodnutí,“ uvedl ve stejný den náměstek olomouckého vrchního žalobce Radek Bartoš.

Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun řekl, že usnesení o zahájení trestního stíhání vydal v tomto případě policejní orgán se souhlasem dozorové státní zástupkyně z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. „To znamená, že o případných stížnostech je příslušný rozhodovat nadřízený státní zástupce, tedy státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství,“ uvedl Dragoun.

Blažek se cítí naprosto nevinný

K rozhodnutí o stížnosti trestní řád konkrétní lhůtu podle něj nestanoví. „Platí zde obecné pravidlo, že orgány činné v trestním řízení postupují bez zbytečných odkladů. Prakticky doba rozhodnutí o stížnosti závisí zejména na povaze věci, rozsahu podkladových spisových materiálů i uplatněné stížnostní argumentaci,“ doplnil olomoucký vrchní státní zástupce.

Trojici obvinili detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu v pondělí. Exministr Blažek, který kvůli kauze loni rezignoval, jeho náměstek Daňhel ani brněnský advokát Titz na dotazy nejprve vůbec nereagovali. Blažek později své obvinění potvrdil serveru Novinky.cz. Řekl, že se v souvislosti s kauzou loňského darování bitcoinů ministerstvu spravedlnosti cítí naprosto nevinný. Všichni tři obvinění jsou stíháni na svobodě a hrozí jim pět až 12 let vězení.

Jiřikovský znovu před soudem

JUDr. Kárim Titz
JUDr. Kárim Titz. Ilustrační foto: Společná advokátní kancelář

Případ je spjatý s loňským přijetím miliardového daru ministerstvem spravedlnosti od Tomáše Jiřikovského. Toho soudy už dříve poslali do vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Po propuštění čelí Jiřikovský dalšímu stíhání. Od loňska je obviněný z legalizace výnosů z trestné činnosti a z provozování darknetového tržiště Nucleus Market. Vrchní státní zastupitelství případ Jiřikovského i samotné darování bitcoinů vede pod jednou kauzou.

Od konce dubna se zastupitelství zabývá také trestním oznámením, které podal nynější ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO). Týká se výsledků auditu k bitcoinové kauze. Podrobnosti jsme také popsali na České justici. Stát podle ministra za audit a právní služby vydal zhruba osm milionů korun. V jednom případě úřad překročil smlouvu bez odpovídající opory, tvrdí Tejc. Bývalá ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) odmítá, že by její postup stát poškodil.