Odvolací kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) zmírnil trest za pochybení státnímu zástupci Pavlu Petrovi. Muži z Okresního státního zastupitelství Brno venkov uložil snížení platu o deset procent na jeden rok. Kárný senát olomouckého vrchního soudu žalobci dříve za pochybení snížil plat o 15 procent po dobu 1,5 roku. Petr se domnívá, že dostal trest za jiný názor, což je nepřípustné, pokud nejde o vyložený exces. Proti rozhodnutí olomouckého soudu se tak odvolal.

Kárného provinění se měl státní zástupce dopustit ve dvou ze tří bodů kárného návrhu. V obou případech podle justice pochybil v rozhodování, které mělo souvislost s podmíněným odložením návrhu na potrestání. V prvním případě Petr po uplynutí zkušební lhůty zjistil, že se podezřelý dopustil závažného dopravního přestupku ve zkušební lhůtě. Měl proto podle kárného senátu rozhodnout, že se obviněný neosvědčil nebo že se podmíněné odložení návrhu na potrestání ponechává v platnosti.

V druhém případě nerozhodl a ani nepředložil stížnost poškozeného nadřízenému státnímu zástupci. Zkrátil tím poškozeného na jeho zákonných právech.

Důvody zmírnění trestu

Za tato jednání mu kárný senát olomouckého soudu uložil kárné opatření v podobě snížení platu o 15 procent na dobu 1,5 roku. Odvolací kárný senát Nejvyššího správního soudu se ztotožnil se závěry olomouckého vrchního soudu. Podle předsedy odvolacího senátu Petra Mikeše dřívější rozsudek ale v některých bodech částečně korigoval a trest zmírnil.

„Opatření by mohlo být i výrazně nižší, pokud by kárně obviněný zvolil jiný způsob obhajoby. Kdyby přiznal, že se mu to nepovedlo, že byl přetížen a tak dále, tak bychom se bavili o výrazně nižším opatření,“ doplnil Mikeš.

Nové kárné senáty

U NSS v minulosti působily jednoinstanční kárné senáty. Novela zákona ale první stupeň kárných řízení přesunula k vrchním soudům v Praze a Olomouci, odvolání pak míří do Brna, buď k Nejvyššímu správnímu soudu nebo k Nejvyššímu soudu. Detaily změny i s prvními případy popsala už dříve Česká justice.

Soudcům i státním zástupcům hrozí za kárné provinění důtka, snížení platu či nejpřísnější odvolání z funkce, soudcům navíc odvolání z funkce předsedy senátu. Exekutora lze za kárný delikt postihnout napomenutím, pokutou nebo odvoláním z exekutorského úřadu.