Babiš si na finance přivede auditora Wagenknechta

Zákon prosadil Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka Foto: archiv

Šef hnutí ANO Andrej Babiš si na ministerstvo financí hodlá přivést nekompromisního auditora Lukáše Wagenknechta. Muže, který má za sebou zjištění miliardových nesrovnalostí například v Regionálním operačním programu Severozápad, podílel se i na auditování problematických zakázek v ústecké Krajské zdravotní.

Podle informací České justice Babiš s Wagenknechtem počítá na místo prvního náměstka. „Já chápu, že se na takové věci ptáte, ale zatím řešíme úplně jiné věci než personální otázky,“ reagoval Wagenknecht. Podobně se vyjádřil i Andrej Babiš. „Nemluvím o postu. Ale na ministerstvo ho přivedu, je jedním z mých poradců na finance,“ napsal České justici.

„Jsem v radě ekonomických poradců, zaměřujeme se na veřejnou správu, na státní službu, řízení a audit. Řešíme nejprve odborné věci, personálie nejsou vyřešené,“ uvedl Wagenknecht. Babiš dodal, že posílení interních auditů vybudováním silného týmu na ministerstvu, aby nebylo potřeba najímat auditory externí, je jednou z jeho priorit. „Nejde jen o evropské peníze, ale o veřejné rozpočty vůbec. Ty tady pořádně nekontroluje nikdo,“ uvedl šéf ANO.

Wagenknecht byl naposledy loni jako auditor přizván do pražského Dopravního podniku. Zaměřil na dostavbu trasy A metra do Motola za 22 miliard korun. Jeho první zjištění naznačovala, že dostavbu mohou provázet trestné činy, například machinace s veřejnými zakázkami. Se zprávou seznámil představenstvo a dozorčí radu, po nástupu nového vedení s ním ale Dopravní podnik smlouvu ukončil. „Důvod ukonční pracovního poměru udán nebyl. Bylo mi komunikováno, že má práce je dobrá, nicméně že nebudu pokračovat v interním auditu,“ řekl k tomu loni České pozici.

Profesní praxi zahájil Wagenknecht jako interní auditor Ministerstva vnitra ČR, poté byl inženýrem kvality a interním auditorem společnosti Foxconn a následně vedoucím útvaru Interní audit na Regionální radě regionu soudržnosti Střední Čechy a dále managerem interního auditu ve společnosti Deloitte Audit. V letech 2009 – 2013 byl zvolen viceprezidentem Českého institutu interních auditorů.

-rm, dš-