Soud se vrací k žalobě Babiše ohledně svazků StB, čeká se důležité svědectví

"Pokud vím, tak pan Chovanec nikdy s komisařem pro migraci osobně nejednal, aby pro Českou republiku vyjednal pozici bez žaloby," podotkl dnes premiér Andrej Babiš Foto: archiv ČJ

Na Slovensku bude dnes pokračovat soudní líčení ve věci žaloby nynějšího českého ministra financí Andreje Babiše na Ústav paměti národa (ÚPN) za to, že Babiš je evidován v archivních svazcích komunistické státní policie StB coby agent neoprávněně. Rozsudek už na dnešním stání patrně vynesen nebude.

K soudu byli předvoláni dva bývalí agenti Státní bezpečnosti. Zejména svědectví někdejšího nadporučíka StB Júlia Šumana by mohlo být klíčové v celém případu. Právě Šuman podle archivních dokumentů získal Babiše v 80. letech k údajné spolupráci s StB coby agenta s krycím jménem Bureš. Toto jméno je zmiňováno nejméně v pěti archivních svazcích StB, které na Slovensku spravuje ÚPN.

Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Během dosavadního průběhu líčení se ho zastali dva svědci, které nechal předvolat právě šéf hnutí ANO. Bývalý důstojník StB Andrej Kuľha u soudu koncem ledna vypověděl, že archivní svazek poukazuje pouze na nevědomou spolupráci Babiše s StB. Právě Kuľha měl coby pracovník tajné policie Babišův svazek na starosti. Podobně jako Kuľha vypovídal i někdejší člen takzvané lustrační komise Milan Žitný.

-čtk-