Neděle, 24. října, 2021

Soud pustil z vazby pražského advokáta Grubnera

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Soud propustil z vazby pražského advokáta Martina Grubnera, který byl s dalšími 16 lidmi obviněn v kauze daňových úniků za téměř 100 milionů korun. Potvrdila to mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Obviněným v kauze hrozí až desetileté tresty vězení.

Z dosud obviněných vyšetřovatelé vnímají pět lidí jako organizátory protiprávního jednání a zbylých 12 jako takzvané bílé koně nastrčené ve firmách, které se podílely na obchodech s dárky pro účastníky sportovních akcí. Hlavní obvinění podle policie vytvářeli složité řetězce firem, na jehož konci pro sebe čerpali peníze. Vyšetřování začalo na podzim 2012 na základě podnětu ministerstva financí.
Na Grubnera byla podle dřívějšího vyjádření uvalena vazba kvůli obavám z ovlivňování svědků. Soud v minulém týdnu neveřejně jednal o stížnosti proti vazbě, s kterou obviněný advokát uspěl. „Městský soud rozhodl tak, že se ihned propouští z vazby na svobodu,“ sdělila dnes Puci. Podle mluvčí je na svobodě od 2. července.
Kauza se provalila v polovině června a způsobila rozruch mezi advokáty či žalobci. Policie totiž uvedla, že hlavní aktéři kauzy vyhrožovali spoluobviněným a upláceli je, aby změnili výpovědi. Také je prý nutili, aby sepisovali smyšlená a lživá obvinění na vyšetřovatele, a následně je zasílali Generální inspekci bezpečnostních sborů.
Toto vyjádření ostře napadla ČAK, podle které jde o lež a snahu znemožnit obhajobu advokátům obviněných. Stavovské sdružení advokátů rovněž tvrdilo, že policie a státní zastupitelství vyvolává ve společnosti hysterii a odsuzuje lidi předem, místo toho, aby opatřovaly důkazy proti skutečným pachatelům. Stanovisko advokátů zase napadla Unie státních zástupců, podle kterých komora namísto profesionálního přístupu a věcné argumentaci používá „zjevné a nesmyslné fauly“ a je apriorně zaujatá ve prospěch trestně stíhaných.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY