Německý nejvyšší státní zástupce byl odvolán po sporu s ministrem spravedlnosti

Foto: germanbignews.blogspot.com

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas dnes zbavil funkce nejvyššího státního zástupce Haralda Rangeho. Range čelil kritice ze strany vlády i novinářských organizací poté, co zahájil vyšetřování proti investigativnímu blogu Netzpolitik.org pro podezření z vlastizrady.

Dříve během dne ale také nejvyšší státní zástupce obvinil vládu Angely Merkelové, že se neoprávněně vměšuje do vyšetřování blogu a ohrožuje nezávislost justice. Ministr Maas dnes navečer uvedl, že Range svými dopoledními vyjádřeními nenapravitelně narušil důvěru mezi ministerstvem spravedlnosti a státním zastupitelstvím, a nemůže proto ve funkci pokračovat. Ministr také oznámil, že jako nového nejvyššího státního zástupce navrhne mnichovského prokurátora Petera Franka.
Spor v německé justici začal poté, co blog ve dvou článcích odhalil plány německé kontrarozvědky, Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV), rozšířit sledování internetu. Kvůli tomu blog zveřejnil výňatky z tajných dokumentů úřadu. Nejvyšší státní zastupitelství kvůli tomu obvinilo blog z vlastizrady. Po vlně kritiky Range vyšetřování pozastavil a sestavil expertní skupinu, která měla prověřit, zda v daném případě skutečně došlo k vyzrazení státního tajemství.

Dnes dopoledne Range na tiskové konferenci prohlásil, že mu ministr spravedlnosti Maas nařídil expertní skupinu okamžitě rozpustit. Podle státního zástupce přitom předběžné závěry skupiny naznačovaly, že informace zveřejněné na Netzpolitik.org skutečně státním tajemstvím byly.  „Ovlivňovat vyšetřování, když se možný výsledek nezdá být politicky vhodný, je nepřípustný útok na nezávislost justice,“ řekl Range. Podle něj už nestojí nic v cestě „politicky vynucenému“ zastavení vyšetřování.

Blog na aféře vydělal

Range zároveň zdůraznil, že si je vědom, jak důležitá je pro demokracii svoboda tisku. „Tato svoboda ale neplatí bez omezení, a to ani na internetu. Nezbavuje novináře povinnosti dodržovat zákony. A je úkolem justice, ne politiky, aby na dodržování těchto zákonů dohlížela,“ řekl státní zástupce. Zdůraznil, že nezávislost justice je podle německé ústavy stejně důležitá jako svoboda vyjadřování. Netzpolitik.org je jedním z nejznámějších německojazyčných blogů a jeho obvinění z vlastizrady vyvolalo v Německu poprask. Protestovaly proti němu novinářské svazy, pochybnosti o oprávněnosti vyšetřování dali najevo kromě Maase také kancléřka Angela Merkelová a ministr vnitra Thomas de Maiziére.
Maas nicméně kvůli aféře sám čelí kritice ze strany parlamentní opozice. Zelení i Levice ho obviňují, že nezasáhl dřív a nenechal vyšetřování blogu zastavit už na samém počátku. Ministerstvo spravedlnosti přiznalo, že ho nejvyšší státní zastupitelství informovalo o zahájení vyšetřování proti novinářům už na konci května. Maas však proti Rangemu vystoupil až tento víkend.
Zakladatel blogu Markus Beckedahl obvinil vládu a spolkové státní zastupitelství z úmyslu zastrašit novináře. Akce je prý namířena proti investigativním novinářům a jejich zdrojům. Aféra nicméně znamenala pro Netzpolitik.org také finanční přínos. Od čtvrtka získal blog dary v celkové výši 50.000 eur (1,35 milionu Kč), uvedl dnes deník Berliner Zeitung. Za celý loňský rok přitom dary pro blog dosáhly 180.000 eur (4,9 milionu Kč).

-čtk-