Senátoři chtějí, aby Ústavní soud zrušil část úhradové vyhlášky ve zdravotnictví

TOPO míří ze Senátu znovu na půdu sněmovny Foto: Senát

Skupina senátorů dnes navrhla Ústavnímu soudu (ÚS) zrušení části letošní úhradové vyhlášky ve zdravotnictví. Důvodem jsou složité koeficienty, jež rozdílně upravují úhrady v jednotlivých krajích. Koeficienty odrážejí migraci pojištěnců mezi kraji, nikoli jejich skutečnou nemocnost.

Podle senátorů tak vznikají nerovnosti v úhradách poskytnutých za stejnou péči jednotlivým nemocnicím. „Koeficienty nejsou v souladu s běžnou logikou ani s tím, co říká náš právní systém,“ řekla dnes novinářům senátorka Jitka Seitlová (za SZ). Podle dalšího senátora Jana Žaloudíka (ČSSD) by měla být vyhláška transparentní a úhrady pro nemocnice předvídatelné. „Nemůžeme se tam dopouštět různých her koeficientů,“ uvedl Žaloudík. Pod návrhem je podepsáno 16 senátorů z různých klubů, minimum je deset.

Podle Seitlové se koeficient může odrážet v kvalitě péče. „Nižší úhrada samozřejmě znamená nižší možnosti zabezpečení personálního i technického, to znamená samozřejmě také rozdíly v kvalitě,“ uvedla Seitlová. Nejlépe je na tom podle ní Praha, nejhůře pak Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Senátoři požádali ÚS o přednostní projednání jejich návrhu. Pokud jim soud vyhoví, koeficienty se přestanou zohledňovat.
Takzvaná úhradová vyhláška každoročně stanovuje hodnoty bodu, výši úhrad a regulační omezení. Podle ní pak platí pojišťovny nemocnicím a lékařům. Dva sporné koeficienty vycházejí z celkového čísla poklesu nebo nárůstu počtu pojištěnců jednotlivých pojišťoven v jednotlivých krajích. Podle předsedy Asociace českých a moravských nemocnic Eduarda Sohlicha je opatření absurdní a nesmyslné. „Poskytovatel nemůže nést zodpovědnost za počet pojištěnců pojišťovny,“ řekl Sohlich. Podle asociace čísla za první čtvrtletí jasně ukazují, že vývoj počtu ošetřených u 67 procent nemocnic má zásadně opačný vývoj od „koeficientu přechodu“ v současné vyhlášce.

Před dvěma lety se ÚS zabýval úhradovou vyhláškou na rok 2013. Tehdy rozhodl, že je protiústavní, přesto ji nechal v platnosti do konce následujícího roku. Okamžité zrušení by prý destabilizovalo zdravotnictví a ohrozilo pacienty. Při výkladu vyhlášky, a zejména při tvorbě vyhlášek na příští roky, však ministerstvo muselo zohlednit názor soudu. Vyhlášku tehdy také kritizovali lékaři, kvůli ní prý chyběly peníze na péči. Většinu úhrad totiž snížila, i když náklady na provoz rostly.

-čtk-